Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Epson Perfection 4870 Photo - vyspělý profesionální skener
Kamil Třešňák - Svět tisku

Skenery Epson si již delší dobu postupně získávají renomé precizních přístrojů, vhodných i pro náročnější práce. S příchodem modelu Perfection 4870 Photo dělá Epson rázný krok i mezi profesionální elitu plochých skenerů střední třídy.

Epson Perfection 4870 Photo je jasným dokladem neustálého a poměrně rychlého růstu kvality současných skenerů. Stojí přitom za povšimnutí, jak výrazně se směrem dolů posunují cenové hranice. Je-li dnes Per­fection 4870 nabízen za cenu zhruba 17 tisíc korun, a přitom jej právem lze řadit mezi profesionální přístroje, pak je jasné, že pojem „levný skener“, pokud jej zároveň vnímáme jako příznak nižší kvality, je třeba vyhradit pro přístroje v ceně o řád nižší; paradox celé situace pak spočívá v tom, že v absolutních číslech Perfection 4870 levným skenerem skutečně je.

 


Epson Perfection 4870 Photo

 

Technické údaje

Epson Perfection 4870 Photo je CCD skener formátu A4 (pro filmové předlohy je maximální formát omezen, viz dále). Skener je osazen šestiřádkovým prokládaným CCD snímačem MatrixCCD s technologií Micro Lens. Snímací prvek obsahuje celkem 122 400 pixelů (dvě řádky na každou ze tří primárních barev, jedna řádka je tvořena z 20 400 pixelů). Snímač není chlazen, přesto při testu vykazoval velmi dobré dynamické vlastnosti. Skener pracuje v maximálním optickém rozlišení 4 800 dpi (rozlišení pojezdu 9 600 dpi), maximální barevná hloubka činí 48 bitů a deklarována je denzita 3,8 DMax. Pro komunikaci s počítačem jsou určeny dva porty, FireWire a USB (podporován je standard 2.0 i 1.1). Skener je dodáván s obslužnou aplikací SilverFast SE6 a rovněž s vlastním programem Epson Scan. Kromě toho je již tradičně součástí dodávky i aplikace Photoshop Elements 2.

 

Software

Na rozdíl od některých konkurenčních přístrojů je Perfection 4870 dodáván s limitovanou verzí populární aplikace SilverFast. Rozdíly verze SE proti plným verzím SilverFastu jsme ve Světě tisku již probírali, proto si jen stručně připomeňme, že v SE verzi chybí mimo jiné možnost vytvářet ICC profil skeneru, není možné skenovat do 48-bitových barev, a je podstatně zjednodušena i správa úloh. Význam těchto i dalších omezení pro konkrétního uživatele je přirozeně individuální. Ve standardní situaci lze i v SE verzi získat kvalitní výsledky, v případě potřeby je ovšem možné upgradovat na plnou verzi SilverFast Ai6.

Před investicí do upgradu ale rozhodně doporučujeme vyzkoušet druhý „přibalený“ software, Epson Scan. Ačkoliv skenovací aplikace, dodávané přímo výrobcem skeneru, v poslední době často za bundlovaným SilverFastem výrazně zaostávají, pro Epson Scan toto tvrzení neplatí.

Epson Scan je spolu se skenerem dodáván ve verzích pro Windows i Mac OS (v Mac OS X pracuje nativně). Všem profesionálům, zejména pak uživatelům Mac OS, ovšem doporučujeme opatrnou a zejména výběrovou instalaci, jinak si mohou zamořit disk počítače utilitami, které vykonávají z pohledu profesionálního grafika naprosto zbytečné úkony (jako například sken do e-mailu).

I samotná aplikace Epson Scan je částečně poznamenána orientací firmy i na uživatele v kanceláři a domácnosti, a tak ji lze provozovat ve třech módech. První dva prakticky nemají pro vážnější práci smysl, neboť uživatel definuje jen základní a velmi zjednodušené podmínky a skener zde funguje téměř automaticky. Program startuje po instalaci právě do zjednodušeného módu, pro přechod do profesionálního módu je třeba probíhající sken přerušit a v horním rozbalovacím menu vybrat položku odpovídající profesionální práci.

 


Sken diapozitivu: odshora bez odstranění prachu, odstranění prachu SilverFast (max), Digital ICE v Epson Scan

 

Epson Scan obsahuje solidní paletu dobře fungujících funkcí. Ve srovnání se SilverFastem SE zejména umožňuje skenovat do plných 48-bitových barev, což je díky slušné dynamice CCD členu a navazující elektroniky (16-bitové převodníky atd.) výhoda, kterou lze i prakticky přetavit do zlepšení kvality skenu. Uživatelé, zvyklí na špičkové specializované skenovací aplikace, budou asi postrádat některé tradiční nástroje (jako jsou například pokročilé selektivní barevné korekce), jejich absenci lze ovšem „dohnat“ v grafických editorech – jinak zde nechybí nic, co je třeba k běžné práci: nastavení rozlišení, definice gradačních křivek nebo i opravné funkce, jako restaurace barev či redukce zrnitosti.

Perfection 4870 a Epson Scan nezůstávají stranou ani pokud jde o v poslední době oblíbenou implementaci korekčních technologií, zaměřených na odstranění mechanických defektů předlohy (prach, škrábance, případně otisky prstů). Podobně, jako například nedávno testované skenery Microtek ScanMaker i700/i900, nabízí nyní i Perfection 4870 dvě možné cesty. První je čistě softwarová, a znamená využití funkce pro odstranění prachu, zabudované v programu SilverFast. Jde o zcela standardní řešení, opět již několikrát popsané, a v zásadě funkční – byť někdy zároveň vyžadující poměrně dost zkušeností při hledání správné kombinace parametrů, podle kterých funkce defekty vyhledává a pokouší se je odretušovat – snímek ovšem často nese malé stopy po odretušování.

Druhá cesta, využívající dnes již široce známou technologii Digital ICE, je založena i na využití hardwaru a detekci poškození obrázku přímo v okamžiku skenování. Epson Scan dokáže využít funkci Digital ICE při snímání fotografií i filmových předloh. Při snímání fotografií osvítí předlohu dvěma zdroji světla z různých úhlů, díky čemuž dokáže odhalit nečistoty na povrchu snímku, stejně jako například jeho mechanické poškození. Při skenování filmových předloh je analogicky použito infračervené světlo. V obou případech vznikne dodatečná informace, mluvíme o kanálu defektů, kterou Digital ICE využívá k odstranění nalezených defektů (nejde tedy o grafickou analýzu skenovaného obrazu a vyhledávání potenciálního defektu podle jeho tvaru). Vzhledem k tomu, že v případě Digital ICE jde o převzetí technologie třetí firmy, lze odhadnout, že základní funkčnost je bez ohledu na výrobce stejná ve všech skenerech, kam je v posledním asi půl roce Digital ICE postupně implementována. Pro uvedení do souvislostí je ale třeba říci, že při bližším pohledu vidíme nemalé rozdíly ve způsobu použití. Nedávno hodnocené skenery Microtek nabízejí Digital ICE rovněž jako součást vlastního skenovacího softwaru a doplňují ji o další retušovací funkce, které ve zkušených rukách mohou rozšířit možnosti „vylepšení“ skenu. Ovládání a volba parametrů jsou ale na druhé straně místy nejasné, a navíc je minimálně s podivem, že v nižším modelu ScanMaker i700 lze Digital ICE využít při skenu filmových předloh, zatímco vyšší model ScanMaker i900 dovolí tuto technologii zapnout jen při skenu fotografií. Implementace v Epson Scan je jen základní, výsledky jsou přesto kvalitní. 

 


Snímáno při plném optickém rozlišení 4 800 dpi bez doostření

 

Zkušenosti z praxe

Epson Perfection 4870 zachovává klasickou koncepci. Odrazné předlohy jsou snímány na skleněné ploše, transparentní předlohy (pozitivní a negativní filmy) jsou snímány na stejné ploše, když jsou prosvětlovány dianástavcem, integrovaným ve víku skeneru. Při snímání odrazných předloh je dianástavec ve víku překryt odnímatelným krytem s bílým povrchem. Jako u mnoha jiných skenerů (nejen Epson) je i zde prosvětlovací oblast menší než plný formát A4. Naštěstí to ale již není úzký pruh nebo malý čtverec – prosvětlená část dosahuje rozměru zhruba 14 x 23 cm, a to je dostačující i pro většinu profesionálních úloh. Rovněž způsob prosvětlení filmů je dokonalejší – namísto jednolité osvícené plochy je Perfection 4870 podle firemní dokumentace osazen pojízdnou prosvětlovací trubicí, a na výsledku je to citelně znát.
Filmy nestandardních rozměrů lze skenovat přímo položené na skle, pro standardní formáty jsou k dispozici celkem 4 rámečky: pro jednotlivé kinofilmové diarámečky (rámeček obsáhne 24 snímků), pro filmové pásy, pro políčka filmu 120/220 a pro velký formát 4 x 5”. Rámečky jsou proti konkurenci velmi jednoduché, což v některých případech nevadí (diarámečky), v jiných to ale může působit problémy (zejména sken dlouhých kinofilmových roliček, nenastříhaných na kratší pásy, je vysloveně nepohodlný). Celkově lze manipulaci s filmovými předlohami označit za přijatelnou, proti konkurenci ale bude Perfection 4870 v řadě ohledů rozhodně méně produktivní.

Výborná je obrazová kvalita skenů. Barevné podání je střídmé, barvy jsou přirozené, jen v některých případech bychom možná uvítali trochu živější podání. Testy prokázaly velmi dobrou dynamiku skeneru, umožňující snímání detailů i v hlubších stínech (rozdíl v porovnání s méně výkonnými skenery by měl být zřetelný i na zde otištěných vzorcích). A za výbornou je v neposlední řadě nutné označit i ostrost skenů, kde na testovacím diapozitivu Perfection 4870 o něco překonal v čísle 7–8/2004 testovaný ScanMaker i900.

Epson Perfection 4870 Photo zaujme přesvědčivou kvalitou obrazu, zejména co do ostrosti a dynamiky. Má i své rezervy, spočívající zvláště v produktivitě práce při skenu filmových předloh. Právem je proto ve své kategorii výhodnou volbou v prvé řadě pro kreativní fotografy, profesionály i náročné amatéry, kterým poskytuje vysokou obrazovou kvalitu i určitou volnost při snímání větších či netradičních formátů filmů a diapozitivů.

 

Epson Perfection 4870 Photo
Sken  Parametry MB Čas
9 x 12 foto  600 dpi, 48 bit  35 17 sec.
9 x 12 foto  1 200 dpi, 48 bit  138  1 min. 4 sec.
24 x 36 mm dia  4 800 dpi, 48 bit  176 1 min. 57 sec.
24 x 36 mm negativ  4 800 dpi, 48 bit  176 11 min.
Dust removal

 

Pro Svět tisku připravil Kamil Třešňák

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 12 / 2004.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Microtek ArtixScan 1800f - skener do tuhých podmínek (6. 12. 2003 - Kamil Třešňák)
× Microtek ScanMaker i900 - nový přírůstek do vyšší střední třídy (19. 8. 2004 - Kamil Třešňák)
× Zařízení DTP studia - skenery (17. 11. 2004 - Kamil Třešňák)
× ScanMaker i700 (23. 11. 2004 - Kamil Třešňák)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.