Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Fototiskárna HP Photosmart 8450
Roman Křivánek - Svět tisku

Že je společnost HP jedním z největších výrobců inkoustových tiskáren, to asi není třeba nikomu příliš připomínat. Proto nepřekvapí, že se s železnou „nepravidelností“ objevují na trhu stále nové a nové modely tiskáren. Sami sebe se občas ptáme, zda je tak obrovský sortiment skutečně nutný, zda je každá nová tiskárna skutečně nová, či zda je to jen čistě marketingový tah. Ten, kdo čeká jednoznačnou odpověď, bude asi zklamán. Každá nová tiskárna je opravdu nová, nejen svým číslem, ale také svými technologiemi a vybavením.

Na druhou stranu je tato novota většinou jakousi kombinací technologií a vybavení tiskáren starších spolu s realizací požadavků uživatelů. Jinak řečeno, většina nových tiskáren kombinuje a případně jemně vylepšuje a dolaďuje osvědčené technologie modelů starších, k nimž přidává či upravuje jejich užitné vybavení. Dalo by se to ještě vyjádřit heslem „co je dobré, vylepšíme, čeho je málo, přidáme“. A právě pro novinku z řady fototiskáren HP, nesoucí název HP Photosmart 8450, je toto heslo jako stvořené.

 

 

Vzhled a výbava

Vzhledem k tomu, že jde o přímého nástupce modelu HP 8150, je logické, že i vnější „makeup“ bude přinejmenším podobný. Již při prvním pohledu na tiskárnu je vidět, že z designového hlediska tiskárna moc velké úpravy neprodělala. Tou největší je zřejmě změna informačních diod signalizujících rozvržení jednotlivých fotografií na stránce (bez okraje, 1, 2, 4, 8 nebo 16) z kruhového rozmístění do logičtějšího a přehlednějšího horizontálního. Jinak jsou obě zařízení designově prakticky jako dvojčata. Vpředu na levé straně tiskárny se nacházejí sloty pro paměťové karty. Tiskárna podporuje prakticky všechny nejpoužívanější formáty karet, tedy Compact Flash I a II, SmartMedia, Secure Digital Card, MultiMedia Card, Memory Stick, xD Card a také USB Flash Drive. Možnost připojení těchto karet k tiskárně nabízí přímý tisk bez nutnosti připojení k počítači. Pro zobrazení, výběr a případné úpravy jednotlivých snímků určených pro tisk je uprostřed tiskárny vyklápěcí LCD displej s úhlopříčkou 6,4 cm. Okolo tohoto displeje jsou pak umístěny všechny potřebné prvky pro ovládání tiskárny a také pro práci s jednotlivými snímky uloženými na paměťové kartě.

Až potud tedy můžeme považovat HP Photosmart 8450 za klasickou fototiskárnu, jakých je na našem trhu poměrně velké množství. Změna ale nastane v okamžiku, kdy odklopíme hlavní kryt, pod nímž jsou ukryty jednotlivé cartridge.

 

Mnoho barev – najednou

Po otevření krytu tiskárny se objeví první překvapení. Obvykle ve fototiskárnách totiž bývá místo pro dvě cartridge – černou (K) a barevnou (CMY) – s tím, že černá cartridge se může vyměnit za tzv. fotocartridge, obsahující kromě černé barvy ještě světle azurovou a světle purpurovou barvu. Výměna zásobníku je pak nejen nepohodlná, ale především neekonomická, protože v okamžiku, kdy chceme tisknout klasickou grafiku nebo barevnou stránku a máme v tiskárně fotocartridge, drasticky ubývá černé barvy. Celá fotocartridge je tak po několika takových „zapomenutích“ nepoužitelná, přestože ostatní dvě barvy (světle azurová a světle purpurová) jsou skoro plné. V tiskárně HP 8450 proto najdeme cartridge dokonce tři. Jednu klasickou barevnou (CMY), jednu fotocartridge (světle azurová, světle purpurová a K) a ještě jednu, obsahující pouze černou barvu. V okamžiku, kdy chceme tisknout klasickou grafiku, stačí změnit jen nastavení v ovladači a tiskárna automaticky použije buď jen černou cartridge, nebo fotocartridge.

 

Když černá není černá…

To, co platí o barvách, ale stejnou měrou můžeme uvést i o samostatné barvě černé. Tu je totiž možné zaměnit za zásobník obsahující celkem tři odstíny černé – tedy klasickou 100% černou, světle šedou a tmavě šedou. Tato cartridge se používá výhradně pro tisk černobílých fotografií a z vlastních zkušeností můžeme říci, že u černobílé fotografie vytištěné pomocí této cartridge na lesklý fotopapír se nám nepodařilo ani tiskařskou lupou nalézt jednotlivé tiskové kapičky.

 


Celkem tři tiskové cartridge zajišťují přesný a vysoce kvalitní tisk

 

Rozlišení tiskárny

Tiskárna jako taková disponuje hardwarovým rozlišením 1 200 dpi s tím, že je možné je softwarově interpolovat až na 4 800 dpi pro tisk v nejlepší kvalitě. Podle našeho názoru je ale tato interpolace naprosto zbytečná, protože i při tisku s rozlišením 1 200 dpi jsou výsledné snímky prakticky dokonalé a jen velice těžko se hledají jednotlivé „kapičky“. Kromě toho při interpolovaném tisku na 4 800 dpi také významně stoupne spotřeba inkoustu a rovněž čas potřebný pro tisk. Tiskárna HP Photosmart 8450 tiskne pomocí osmi inkoustových kapiček a disponuje technologií HP PhotoRET Pro, umožňující navýšení tiskové palety až na celkových 72 000 000 barev.

 

Instalace a ovladače

Tiskárnu je možné připojit jak pomocí USB 2, tak i do sítě pomocí klasického Ethernet kabelu. Další variantou je možnost doplnění tiskárny o Bluetooth adaptér. Instalace samotná je velice plynulá a jednoduchá. Po vložení CD se automaticky spustí instalační software, který zcela bezproblémově nainstaluje všechny potřebné komponenty a také – pokud necháme instalaci jako automatickou – doplňující software pro úpravu a správu obrázků a fotografií. K naší velké spokojenosti se tiskárna nainstalovala zcela korektně jak u připojení pomocí USB, tak i v případě ethernetového připojení, což v minulosti nebylo vždy pravidlem.

Ovládací program tiskárny je kompletně v češtině, což ocení především „slabší ling­visté“, protože nastavení tiskárny jsou poměrně rozsáhlá. Kromě klasické volby kvality tisku a papíru je možné například zvolit tisk plakátu (rozmístění velkého dokumentu na několik papírů A4), různě zmenšovat nebo zvětšovat tištěný dokument nebo upravovat jeho barevnost. Také lze dodatečně upravovat barevnost dokumentu při tisku, což je ale funkce, kterou nepříliš rádi vidíme, protože většinou vede spíše ke zhoršení než ke zlepšení kvality výsledného tisku.

V případě přímého tisku z paměťových karet nabízí tiskárna prakticky stejné možnosti jako při tisku z počítače, pouze s nevýhodou relativně malého zobrazení náhledu a chybějící možností detailnějších úprav snímků. Nicméně i přímo v tiskárně můžeme potlačit nebo naopak přidat jas, kontrast či sytost, převracet a rotovat jednotlivé snímky, případně tisknout několik fotografií na jednu stránku. Zajímavostí této řady fototiskáren (a také řady 9xxx) je možnost odstranění efektu červených očí prostřednictvím tiskárny samotné, tedy bez nutnosti úprav v nějakém bitmapovém editoru.

 


Tiskárna pracuje se všemi používanými paměťovými kartami

 

Na co všechno a jak rychle?

Kromě klasických formátů A4, A5, A6 a také fotografických formátů 9 x 13 nebo 10 x 15 cm umožňuje tiskárna zpracování panoramatických záběrů na formát 210 x 594 mm. Společnost HP právě pro své fototiskárny začala dodávat nové druhy papírů s označením HP Premium Plus Photo. S těmito papíry pak vydrží (podle údajů výrobce) vytištěné fotografie mnohem déle než standardně vyvolávané fotografie. Kromě klasických papírů je tiskárna samozřejmě schopna tisknout také na nejrůznější fólie, nažehlovací fólie, obálky, štítky a mnoho dalších. Za pomoci softwarového ovladače je možné rovněž vytisknout (po částech – celkem 25 A4 listů) například plakát velikosti 1 050 x 1 485 mm.

Snad každého zajímá, jak rychle je tiskárna schopna tisknout. Abychom řekli pravdu, my jsme tomuto vyhodnocování až tak velkou důležitost nepřikládali, protože pokud si někdo tiskne kvalitně fotografie, pak je mu většinou jedno, zda se formát 10 x 15 tiskne 40 sekund nebo minutu – důležitější je asi kvalita. Nicméně tiskárna HP Photosmart 8450 je schopna vytisknout zmíněný formát v nejlepším (1 200 dpi) rozlišení dokonce v čase pod 30 sekund. Této rychlosti také napomáhá vnitřní 16MB paměť tiskárny. V případě, že se ale rozhodneme použít interpolovaný tisk (4 800 dpi), pak si na jednu A4 stránku počkáme minimálně čtvrt hodiny. A výsledný rozdíl v kvalitě tisku interpolovaným a hardwarovým rozlišením je okem nepostřehnutelný. Naopak je silně „postřehnutelná“ výrazně zvýšená spotřeba inkoustu.

 

Jaké jsou výtisky

Už první výjezdy zhotovené po základní kalibraci tiskárny naznačily, že tiskárna HP Photosmart 8450 je vynikající inkoustovou tiskárnou. Všechny fotografie měly syté a jasné barvy prakticky bez jakéhokoli barevného nádechu. Při tisku ve druhé nejlepší kvalitě (1 200 dpi) jsme prakticky nepoznali rozdíl mezi fotografií a barevným výjezdem. Kvalita výtisků na takovémto typu tiskáren je ale z velké části dána kvalitou papíru. V okamžiku, kdy jsme tiskli na horší papír, začaly snímky trochu ztrácet kontrast. Z hlediska barevných výjezdů jsme tedy nemohli být nespokojeni. A ještě lepší dojem tiskárna udělala při tisku černobílých snímků. Při použití „šedo-šedo-černé“ cartridge měly všechny snímky naprosto plynulé přechody, světla i stíny nádherně vykreslené a i v těch nejtmavších oblastech patrnou kresbu snímku.

Tiskárně je samozřejmě možné přiřadit barevné profily, ale podle našich zkušeností to nepovažujeme za příliš dobrou volbu, protože bez znalosti práce s CMS profily je přiřazení výstupního barevného profilu tiskárně spíše na škodu.

 


Výklopný displej umožňuje pohodlnou práci se snímky

 

Kromě tisku také čte

Vzhledem k tomu, že tiskárna má zabudovanou čtečku paměťových karet, je zcela logické, že ji lze využívat také ke kopírování paměťových karet do počítače. Mohli jsme vyzkoušet všechny podporované formáty a všechny pracovaly zcela bezchybně. Pouze při kopírování, resp. načítání karet CF bylo občas nutné paměťovou kartu zasunout několikrát, protože napoprvé se hlásila jako chybná – tolik neoblíbené slovo „error“. Po jejím vyjmutí a opětovném zasunutí ale většinou proběhlo načtení zcela v pořádku.

 

Nové radosti a staré bolesti

Skvělou funkcí je již zmíněná možnost odstranění efektu červených očí při tisku z paměťových karet. Tuto funkci firma HP vkládá prakticky do všech svých produktů řady Photosmart (např. i digitální fotoaparáty) a umožňuje stiskem tlačítka „odčervenit“ oči fotografované postavy. Princip této funkce je patentem firmy HP a je složen z mnoha algoritmických propočtů vzhledu snímku, na jehož konci stojí absolutní odstranění nežádoucí červené barvy v očích. Oproti modelu 8150 má také model 8450 lépe zpracovaná tlačítka a celkový vzhled působí trochu luxusněji. Na druhou stranu nás překvapuje, že součástí dodávky této tiskárny není USB kabel. Také uživatelské rozhraní tiskárny samotné by mohlo být lokalizované. A zřejmě největší „bolestí“, která postihne především majitelovu peněženku, je velikost tiskových zásobníků, které by mohly být větší – a také poměrně velká spotřeba inkoustu, i když tiskárna pracuje pouze s osmi kapičkami. Jakmile chceme vytisknout takový počet fotografií 10 x 15, který je adekvátní kinofilmu s 36 políčky, zjistíme, že barva v jednotlivých zásobnících, především ve fotocartridgi, velice rychle ubývá.

Příjemnější zprávou pro uživatele je skutečnost, že softwarový měřič obsahu jednotlivých cartridgí není příliš přesný, a tak i když tiskárna tvrdošíjně urguje výměnu barevných cartridgí, protože v nich je již málo barvy, ve skutečnosti je možné vytisknout ještě několik fotografií s nezměněnou kvalitou. Nám se například od chvíle, kdy se varovné oznámení objevilo, podařilo vytisknout ještě 15 A4 plnobarevných fotografií v nejlepší (1 200 dpi) kvalitě, než některá z barev začala v tisku skutečně docházet. Chápeme, že uživatel musí být varován, ale přesto se nám zdá upozornění předčasné. Pokud se někdo skutečně bude řídit těmito pokyny a varováními a po jejich upozornění cartridge vymění, stoupnou zřejmě jeho náklady, protože vždy vyhodí poměrně velké množství využitelné barvy.

 

Celkové zhodnocení

Tiskárna HP Photosmart 8450 je zatím nejlepší fototiskárnou z dílny HP, jaká prošla naším redakčním testem. Kromě tisku barevných fotografií lze s touto tiskárnou dosahovat velmi dobrých výsledků i u černobílých fotografií.

Při tisku je však, stejně jako prakticky u všech fototiskáren, nutné počítat s relativně vysokou spotřebou inkoustu při nejkvalitnějším tisku a také s nutností použití kvalitního papíru. Odměnou je pak ale vysoce kvalitní tisk, kdy jen těžko rozeznáme výjezdy z tiskárny od klasických fotografií.

Sečteno a podtrženo, kdo touží mít kvalitní fotografie tištěné z počítače, měl by se přinejmenším u této tiskárny pozastavit, zapnout, vyzkoušet… Přece jen při své ceně lehce pod deset tisíc je HP 8450 jedním z nejlepších dárků, který můžeme svým fotografiím dopřát.

 

Pro Svět tisku připravil Roman Křivánek

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 11 / 2004.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Canon N1000/N2000 - rychlá novinka nejen do kanceláří (2. 12. 2003 - Kamil Třešňák)
× Společnost Canon uvedla na trh bezdrátový tisk na tiskárnách Bubble Jet (25. 1. 2004 - )
× Xanté CL30 - výkonná barevná tiskárna (6. 2. 2004 - Kamil Třešňák)
× Canon W6200P – Zaměřeno na fotografický tisk (23. 2. 2004 - )
× EPSON Stylus Photo RX600: Domácí „Fotolaboratoř“ (14. 4. 2004 - )
× EPSON Stylus Photo R200 (14. 4. 2004 - )
× Printpix CX-400 - barevná digitální fototiskárna od společnosti Fujifilm (15. 4. 2004 - Kamil Třešňák)
× HP Designjet 30/130 – a new generation of graphic printers (16. 5. 2004 - Kamil Třešňák)
× Hewlett-Packard Deskjet 9670 (3. 6. 2004 - Daniel Březina)
× SONY UVÁDÍ NOVOU BAREVNOU TERMO-SUBLIMAČNÍ TISKÁRNU PRO DOMÁCÍ TISK VE FOTOGRAFICKÉ KVALITĚ (26. 8. 2004 - )
× Další prvenství společnosti Canon: tiskárna PIXMA iP5000 s 1pikolitrovými kapičkami inkoustu (8. 9. 2004 - )
× Nová multifunkční zařízení Canon PIXMA s fotografickým tiskem – PIXMA MP410 a PIXMA MP430 (9. 9. 2004 - )
× Canon PIXMA iP8500: profesionální fotografický tisk na formát A4 (11. 9. 2004 - )
× Zařízení Pixma - novinky v nabídce společnosti Canon (12. 9. 2004 - Kamil Třešňák)
× Canon PIXMA iP6000D – fotografie nejvyšší kvality, nejvyšší úroveň připojitelnosti (13. 9. 2004 - )
× Epson Stylus Pro 4000 - nová profesionální tiskárna formátu A2 (7. 10. 2004 - Kamil Třešňák)
× XEROX ROZŠIŘUJE ŘADU DIGITÁLNÍCH PRODUKČNÍCH TISKÁREN O NOVOU TISKÁRNU DOCUCOLOR 8000 (11. 10. 2004 - )
× Lexmark vstoupil na pole domácích fototiskáren (26. 10. 2004 - )
× XEROX PŘEDSTAVUJE DVA NOVÉ PRODUKTY PHASER 3150 A PHASER 3116 (29. 11. 2004 - )


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.