Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Spotmatic 54 - nová generace parciálního lakovacího stroje
Martin Jamrich - Svět tisku

První parciální lakovací stroj Spotmatic od společnosti Komfi byl představen na výstavě Drupa 2008, po následné druhé generaci, byl zcela nový model představen na veletrhu Ipex 2014. Celé zařízení prošlo významným vývojem a řada nedostatků, které měly předchozí verze je dnes odstraněna.

Lakovací stroj Spotmatic 54 pracuje s UV lakem a pro jeho aplikaci využívá tiskových hlav, což jej primárně předurčuje pro parciální lakování. Samozřejmě je možné aplikovat i celoplošné lakování, ale jak ekonomicky, tak i z pohledu efektivity nemá dlouhodobě smysl (pokud nejde o speciální aplikaci). Hlavní výhodou lakovacího stroje Spotmatic 54 je možnost lakování malých nákladů či dokonce dynamická změna každého lakovaného motivu, tak jak to známe z digitálního tisku. Proto je také zařízení možné využít i v provozu s digitálním tiskem, popřípadě pro personalizaci.

Konstrukčně se zařízení skládá ze čtyř hlavních částí – nakladače, tiskové sekce, vytvrzovací části a vykladače. Nakladač, respektive nakládací hlava je pevně spojena s tiskovou sekcí. Je zde využita lety ověřená nakládací hlava se savkami, kterou lanškrounská společnost Komfi používá i u svých laminovacích strojů. Stroj je standardně konstruován pro zpracování papíru a lepenky (popřípadě plastu) o plošné hmotnosti 115–680 g/m², ale výrobce je schopen pro speciální aplikace upravit nakladač pro práci s širším spektrem materiálů. Formát nakládaného materiálu může být od 300 x 240 mm po 540 x 800 mm.

 

Spotmatic 54
Spotmatic 54, prošel výraznou změnou i vnějšího designu

 

Nakládací hlava naloží materiál na vyrovnávací nakládací stůl, jenž automaticky zajistí první srovnání papíru na boční hranu. Následně je materiál transportován na nový patentově chráněný podtlakový segmentový stůl, kde dojde k optické kontrole naložení a kontrole motivu podle značek. Je tedy zajištěno velmi precizní pasování laku na tisk, i když nebude tisk na papíru umístěn přesně. Díky tomu je možné lakovat i digitální tisky, kde je tolerance i ±0,5 milimetru mezi umístěním tisku na papíru mezi jednotlivými archy. Každý naložený arch je díky podtlakovému sání v segmentovém stole přesně fixován, a následně je fixován i po celou dobu tisku.

Samotná tisková část byla také značně přepracována, důraz by dán na funkčnost a snadnou údržbu, neboť ta je u inkoustových hlav pro jejich životnost důležitá. Vozík s tiskovými hlavami se jednoduše otočí ze stroje směrem k operátorovi, a ten tak získá snadný přístup k jednotlivým tiskovým hlavám. Samotné tiskové hlavy jsou novější generace a obsahují 1 024 trysek. Aby byla pokryta celá šíře potiskovaného archu, je v řadě umístěno celkem osm hlav. Jde o standardní piezoelektrické tiskové hlavy, takže není případně problém s jejích servisem či výměnou. Životnost těchto hlav je při správném zacházení na úrovni morální životnosti stroje. Tiskové hlavy jsou schopny pracovat ve třech tiskových režimech rozlišení 180 x 360, 360 x 360 a 720 x 360 dpi. Pro dvě první rozlišení se nemění rychlost stroje, ale v případě nejvyššího rozlišení se stroj musí zpomalit na poloviční rychlost. Rychlost stroje je zároveň závislá na velikosti nakládaného archu. Archy ve velikosti B2, resp. 50 x 70 cm je schopen stroj Spotmatic 54 nalakovat rychlosti 2 400 ks za hodinu. Rychlost zařízení je pak 24 metrů za minutu, respektive 12 metrů za minutu pro nejvyšší rozlišení. Pokud je tedy arch menší např. jen B3 a je posílán širší hranou do stroje, tak je výkon více než 4 000 archů B3 za hodinu. Rychlost stroje dále ovlivní nově propracovaná funkce víceprůchodového nanášení laku. Nový Spotmatic je schopen na jedno naložení potisknout lakem arch až v osmi průchodech. Výsledkem je pak buďto vysoký reliéf či aplikace jiného efektu. Prvky jako Braillovo písmo nejsou pro stroj žádným problémem. Pokud by výška reliéfu nebyla dostatečná ani po osmi průchodech či efekt vyžadoval sušení, je možné znovu arch naložit do stroje a díky čtení značek opět perfektně zarovnat jednotlivé vrstvy na sebe. Dle jednotlivých rozlišení je na arch nanášeno 4,5–18 g/m² laku. Jako optimum je pak prostřední rozlišení a 2 průchody, kdy je většina zakázek zpracována perfektně, v případě toho je pak celoplošná spotřeba na úrovni 18 g/m² a rychlost stroje bude na úrovni cca 1 200 archů B2 za hodinu. Lak, který je používán, dodává přímo společnost Komfi, ale jedná se o standardní lak běžně dostupný na trhu. V případě, že bude svými vlastnostmi odpovídat, může uživatel používat i jiný lak, ale v tomto případě není garance všech parametrů. U laku se pracuje i s teplotou a odlišnými vlastnostmi při určité teplotě. U jiného laku mohou být vlastnosti jiné.

 

Spotmatic 54
Detail kamer pro čtení značek

 

Posledním důležitým prvkem pro kvalitní nalakování je materiál, na který se lak nanáší. Jako optimální je materiál s uzavřenými póry, tj. natíraný papír či papír s laminem. Tato technologie není vhodná k lakování nenatíraného papíru, neboť dochází k výrazné penetraci laku do papíru. U natíraných papírů to není již tak výrazné. Důležitá je i technologie jakou je papír potištěn, u standardních ofsetových barev probíhá lakování prakticky bez omezení, ale u barev z digitálního tisku může být někdy problém migrace částic toneru do laku. Toto se týká hlavně velkého nánosu laku a jen některých částí potisku, kde je vyšší krytí tonerem. Netýká se to všech technologii digitálního tisku. Nejoptimálnější variantou je opatřit výtisk lakem či laminem a tak uzavřít povrch papíru a zamezit možné migraci části barev do laku. Důležitou vlastností pro lakování, zejména v případě více vrstev, je povrchové napětí tisku. To je důležité i v případě laminovací folie, která časem stárne a její povrchové napětí se mění. Tím pádem může být někdy problém s víceprůchodovým lakováním na materiál, který je starý více jak 6 měsíců. Třetí částí stroje je pak vytvrzovací UV tunel, který je také z vlastní produkce společnosti Komfi. Je zde jedna 9 kW UV lampa. Poslední část, vykladač nalakovaných archů, nabízí několik možností vykládání – na základní stůl, na střásací stůl či stohování na paletu.

Lakovací stroj Spotmatic 54 udělal za posledních 6 let vývoje znatelný posun. Společnost Komfi je jako výrobce schopna výrazně naslouchat zákazníkům a stroj upravovat přesně dle požadavků a zkušeností. Kvalita lakování je plně akceptovatelná a možnost až 8 průchodů je nadstandardní. Poměr cena/výkon a podpora je na českém trhu pro parciální lakovací stroj ve formátu B2 nejlepší.

 

Martin Jamrich


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Spotmatic 54 - metoda parciálního UV lakování (11. 5. 2009 - Patrik Thoma)
× Spotmatic 76 - parciální lakování ve formátu B1 (8. 3. 2012 - Patrik Thoma)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.