Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Výukový program SŠ mediální grafiky a tisku
Ivan Doležal - Svět tisku

Pražská Střední škola mediální grafiky a tisku vyvinula a zavedla nový výukový program s názvem Výroba publikací za pomoci digitálního tisku.

Tento projekt vznikl už v průběhu roku 2010, ale definitivně schválen a zařazen do programu OPPA (Operační program Praha Adaptibilita), aby mohl získat finanční podporu z Evropského sociálního fondu, byl po úpravách až o dva roky později. Cílem projektu je poskytovat studentům školy relevantní souvislosti z oblasti výrobního programu v grafickém průmyslu, které jsou jim předávány jednak formou teoretických přednášek, ale hlavně praktickou formou a formou e-learningu, která je v současné době nepostradatelná. Výuka probíhá interaktivním způsobem a využívá nejmodernější metody přispívající k vyšší efektivitě, neboť studenti nabyté teoretické znalosti mohou aplikovat v praktické části výuky, takže se na nové výuce aktivně podílejí a lépe si nové vědomosti zapamatují a osvojí. Další nesporná výhoda programu spočívá v tom, že jeho výstupy jsou přímo uplatnitelné v praxi, v profesním životě. Studenti si jsou vědomi toho, že takto získané znalosti a dovednosti jim otevřou dveře při hledání práce v oboru, který vystudovali.

 


Digitální tiskový stroj KM bizhub C6000 instalovaný v SŠ MGT v rámci výukového programu Výroba publikací za pomoci digitálního tisku

 

Projekt byl zahájen v roce 2012 pracemi na nové metodice výuky, na přípravě učebnice a instalací nových technologií. V jeho rámci škola získala produkční digitální tiskový stroj Konica Minolta bizhub C6000, linku se snášením Horizon na výrobu drátem šitých měkkých vazeb V1 a 11 PC, vybavených softwarem pro sazbu Adobe CS5 InDesign a Quark 10 a softwarem pro kontrolu tiskových dat Enfocus Pit-Stop 10.

 


Linka na výrobu vazeb V1 Horizon vybavená snášením listů

 

Výukový program je určen pro studenty 2. ročníku, kteří mají v průběhu dvoutýdenního cyklu 3 dny praxe po 6 hodinách. V jeho rámci se naučí prakticky provádět příjem a kontrolu tiskových dat a opravu chyb, přípravu technologie tisku a knihařského zpracování včetně dokumentace a vyřazení zakázky se specifikem digitálního tisku na tiskový arch pro vazby V1 a V2. Dále potom nastavení a obsluhu produkčního digitálního tiskového stroje, tedy soft- i hardwarové nastavení, kalibrace barev, přípravy a naložení papíru, nastavení soutisku rub/líc, vlastní tisk, odstraňování závad během tisku atd. a samozřejmě také dokončující výrobu publikace s vazbou V1, buď in-line přímo v tiskovém stroji, nebo off-line na lince Horizon, výrobu publikace s lepenou vazbou V2 na lince Minabinda a balení a expedici včetně vyhotovení příslušné dokumentace.

Projekt byl z vlastních prostředků školy doplněn o další software i hardware a úspěšně jím prošlo už přibližně 120 studentů.

 

Ivan Doležal


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.