Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Photosmart R707 - malý fotoaparát od HP
Roman Křivánek - Svět tisku

V polovině letošního roku uvedla společnost HP na náš trh novinku mezi digitálními fotoaparáty – model Photosmart R707. Jde o první fotoaparát z nové řady „R“, která by měla spojovat malé rozměry, elegantní design a příjemné ovládání se špičkovou kvalitou snímků.

Již na první pohled působí fotoaparát velice elegantně; jeho tělo je tvořeno kombinací nerezové přední části a černého plastu, pokrývajícího část zadní. Tento černý plast je navíc ještě pokrytý gumovým potahem, což výrazně zvyšuje pocit jistoty při uchopení fotoaparátu.

Přístroj se uvádí do provozu posuvným vypínačem, umístěným v horní části zadní stěny. Rychlost, s jakou se fotoaparát zapne do pohotovostního stavu, je přibližně dvě sekundy, což je velice příjemné, stejně jako možnost aktivování úsporného režimu, který po patnácti sekundách klidu vypne LCD displej a po pěti minutách vypne celý přístroj, čímž výrazně šetří baterii. Vpravo od vypínače je trochu zvláštní, do čtvrtkruhu umístěné ovládání zoomu, a pod ním je obvyklý křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Tento křížový ovladač slouží pro kompletní nastavení fotoaparátu a pohyb v menu. S výjimkou tlačítka pro přepínání režimů a samozřejmě spoušti jsou všechna další ovládací tlačítka rozmístněna na zadní straně, kolem 38mm displeje. Nad horní stranou displeje jsou tlačítka pro přepínání režimů „makro“ a manuálního ostření, tlačítka pro přepínání režimu blesku a pro nastavení režimu samospouště a sekven­čního snímání. Vedle pravého okraje displeje jsou umístěny dva samostatné voliče pro odeslání snímků elektronickou poštou a pro přímý tisk. Nad pravým rohem displeje pak najdeme dvě tlačítka pro přepínání mezi režimem snímání a režimem prohlížení. To jsou prakticky všechna ovládací tlačítka fotoaparátu Photosmart R707.HP Photosmart R707 je jen nepatrně větší než krabička cigaret

 

Rozlišení a snímač

HP Photosmart R707 disponuje 5,3-megapixelovým CCD snímačem o úhlopříčce 1/1,8“, přičemž efektivní rozlišení se snižuje (po započítání „slepých“ okrajových pixelů) na 5,1 megapixelu. To je velice slušná hodnota, pokud vezmeme v potaz, že se jedná o kompaktní fotoaparát s rozměry 98 x 60 x 36 mm (š x v x h).

 

Zoom

Photosmart R707 má objektiv s trojnásobným optickým zoomem. Celkový zoom uváděný na přístroji je 24x, nicméně zbylé přiblížení je pouze digitální, tedy dopočítávané, které pro potřeby fotografa není příliš vhodné. Celková světelnost objektivu je F 2,8–4,9, což není mnoho, a fotoaparát je tedy vhodný převážně k externím fotografiím s dostatkem světla.

 

Hledáček a displej

Na zadní straně v její levé části je umístěn LCD displej o úhlopříčce 3,8 cm a rozlišení 120 000 obrazových bodů. Rozměry displeje nejsou tedy příliš velké, ale je třeba brát v potaz celkové rozměry fotoaparátu. Rozlišení displeje je poměrně slušné a při fotografování zcela dostačuje. Pouze rychlost zobrazování v něm není příliš vysoká a je třeba počítat s malým zpožděním – zejména při fotografování ve špatných světelných podmínkách, protože fotoaparát si neustále kontroluje a upravuje hodnoty času a clony. Nad tímto displejem je malý optický hledáček, který ale u tohoto přístroje bude asi jen minimálně využitelný, protože jen jeho přiložení k oku je poměrně složité, nehledě na to, že není možné se podle něj orientovat, neboť jeho průhled je asi dva centimetry nad objektivem.

 

Motivy fotografování

Jen těžko si lze představit fotoaparát bez přednastavených režimů. HP Photosmart R707 obsahuje celkem devět přednastavených režimů (auto, sportovní, krajina, portrét, ostré světlo, podvečer, priorita clony, panoramatické fotografování, dokument) a jeden vlastní přednastavený režim, který si lze libovolně upravovat a ukládat. Pro běžného amatérského uživatele je tak zajištěno dostatečné množství režimů v nejrůznějších světelných a pohybových podmínkách.

 

Elektronika

Fotoaparát HP Photosmart R707 je – s ohledem na svou velikost – doslova nabitý nejrůznějšími pomocnými funkcemi, které mají co možná nejvíce zkvalitňovat a usnadňovat fotografování.

První z nich je tzv. Adaptive Lighting. Tato funkce má za úkol omezovat vysoké kontrasty v oblastech, kde se setkává příliš ostré světlo a temné části snímku, například při fotografování v ostrém protisvětle, aniž by nějak výrazně omezovala křivku jasu.

Další zajímavostí tohoto přístroje je softwarový blesk, tedy softwarové přisvětlování tmavých částí (stínů) obrázku tak, aby nebyly současně „přepálené“ oblasti světel. Tato funkce by se dala přirovnat k funkci „Shadow/Highlight“, kterou najdeme v nové verzi Photoshopu CS; umožňuje snadno a pohodlně upravovat oblasti světel a stínů jednotlivých částí obrázků. HP Photosmart tuto činnost upravuje automaticky a budiž mu ke cti, že poměrně zdařile, i když pro ideální použití je potřeba trochu cviku a několik desítek zkušebních snímků.

Velice zajímavou a především užitečnou funkcí fotoaparátu je možnost odstranění tzv. efektu červených očí přímo ve fotoaparátu. To je výhodné zejména u momentek pořizovaných s bleskem, kdy není čas nebo není žádoucí používat tzv. předzáblesk.

Poslední elektronickou pomůckou fotoaparátu HP Photosmart R707 je volba pořizování panoramatických snímků. Tuto funkci sice obsahuje většina digitálních fotoaparátů, ale jen pomocí softwarového vybavení až v počítači. U HP tuto funkci zakomponovali přímo do fotoaparátu. Její princip spočívá v tom, že po vyfotografování prvního snímku pomocí panoramatického režimu se fotografie „odsune“ stranou a v místech, kde by se měly snímky překrývat, se objeví černá čára. Podle ní je pak snadné zaměřit fotoaparát pro další snímek tak, aby na sebe obě fotografie plynule navazovaly. Celý složený snímek si pak lze prohlédnout na displeji.Přestože jde „jen“ o automat, lze s fotoaparátem pořídit i velice kvalitní makro­snímky

 

Přehrávání snímků

Přestože displej, jak jsme již uvedli, není příliš velký, prohlížení jednotlivých snímků je doslova komfortní. Kromě klasického zobrazení snímku je možné využít zoomovacích tlačítek pro zvětšení snímků (dokonce až do takové velikosti, že se dají rozeznat jednotlivé pixely), a také lze spustit jakousi prezentaci s prolínáním jednotlivých snímků.

 

Ukládání snímků

Snímky je možné ukládat celkem v pěti rozlišeních (VGA, 1 MP, 3 MP, 5 MP a nejvyšší – plné 5MP rozlišení s nejlepší kompresí). Velkou výhodou tohoto přístroje je také interní 32MB paměť, do níž je možné uložit až 180 snímků v nejnižším VGA rozlišení nebo deset snímků v nejvyšším rozlišení. Tato interní paměť je příjemná zejména ve chvíli, kdy není k dispozici paměťová karta. Jako paměťová média jsou používány Secure Digital (SD) nebo MultiMedia Card (MMC) karty. S fotoaparátem je rovněž možné pořizovat „krátké“ videozáznamy. Slovo „krátké“ je v uvozovkách z toho důvodu, že délka takovéhoto záznamu není omezena časem, ale pouze velikostí karty. Ke každému snímku lze přidávat vlastní, až šedesátisekundový zvukový komentář.

 

Baterie a příslušenství

K fotoaparátu je dodáván Li-Ion akumulátor o kapacitě 1 050 mA. Tato baterie umožňuje pořídit až 200 snímků i s použitím LCD displeje, což je velice příjemné a nehrozí tak vybití během několika snímků, jako to bylo obvyklé u mnohých starších přístrojů. Stejně jako u předchozích modelů fotoaparátů HP, i k modelu Photosmart R707 je možné přikoupit dokovací stanici HP, která umožňuje současné připojení k počítači a také nabíjení fotoaparátu. Lze ji nastálo připojit k počítači a pouhým vložením fotoaparátu se automaticky aktivuje stahování snímků. Dokovací stanici je rovněž možné připojit i k televiznímu přijímači a pořízené snímky si tak prohlížet „ve velkém“, či posílat snímky elektronickou poštou, případně je tisknout přímo na výstupním zařízení. Zajímavostí dokovací stanice je skutečnost, že ji lze využít i pouze jako nabíječku. Její součástí je také dálkové ovládání, s jehož pomocí se dají přehrávat jednotlivé snímky a využívat všechny funkce, tedy i posílání elektronickou poštou nebo tisk.

 

Softwarová výbava

Photosmart R707 je možné připojit jak k počítačům platformy PC (Win 98 a vyšší), tak i MAC (Mac OS 10.1.5 a vyšší) pomocí rozhraní USB 2.0. Na CD je přiložen základní program pro úpravu snímků a jejich prohlížení HP Image Zone pro MS Windows a Mac­intosh, a program pro dodatečnou úpravu a tvorbu panoramatických snímků ArcSoft Panorama Maker.

 

Kvalita snímků

Snímky pořízené fotoaparátem HP Photosmart R707 mají poměrně slušnou kvalitu – zejména díky vysokému rozlišení. V případě exteriérových snímků s dostatkem světla nebo při umístění fotoaparátu na stativ jsou snímky velice ostré a disponují poměrně vyváženým poměrem světla a stínů, což je možné ještě vylepšit použitím Funkce Adaptive Lighting. Výhodou je také možnost manuálního posunu expozice po 0,3 EV stupních až o 3 EV a kompenzovat tím nedostatek či přebytek světla. Vyvážení bílé barvy je i v automatickém režimu velice věrné a stejně tak i barvy působí věrně a přirozeně.

 

Drobné nedostatky

Vzhledem k velikosti fotoaparátu výrobce neumístil na jeho tělo kolejničky pro externí blesk, což je škoda, protože vestavěný blesk působí maximálně do tří metrů. Výrobce sice uvádí až šest metrů, ale při použití blesku na takovou vzdálenost je jeho účinnost minimální a výsledným snímkům chybí kontrast. Nepříjemná je také příliš velká tuhost spouště, která je dvoustupňová – do poloviny fotoaparát zaostří a při dotisknutí teprve snímek pořídí. Právě toto dotisknutí ale jde velice ztuha a je proto snadné při něm pohnout fotoaparátem. To může vést k nežádoucímu rozostření snímků, zejména při nižších časech. Poslední výtka se týká příliš nízké světelnosti objektivu (F 4,9), což může při použití maximálního zoomu způsobit pohybové rozostření. Trochu nepříjemné je také delší ukládání snímků – zejména při použití delšího času (kolem 3–4 s).

 

Celkový dojem

Nejnovější produkt digitální fotografie z dílen HP je podle našeho názoru a přes všechny drobné výtky velice povedený a udělá radost zejména amatérům, kteří se s digitální fotografií teprve seznamují a nejraději využívají automatiku přístrojů s tím, že do manuálních nastavování zasahují jen zřídka.

 

Pro Svět tisku připravil Roman Křivánek

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 9 / 2004.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Digitální fotoaparáty Canon EOS-1D a EOS-1Ds v praxi (15. 1. 2004 - Jan Wilda Drnek a Ivan Doležal)
× Profesionální digitální fotoaparáty (15. 1. 2004 - Kamil Třešňák)
× Canon EOS 300D (30. 1. 2004 - Roman Křivánek)
× Stabilizovaná Minolta A1 (25. 3. 2004 - Roman Křivánek)
× Panasonic Lumix DMC FZ10 (14. 5. 2004 - Roman Křivánek)
× Fujifilm FinePix S7000 (14. 6. 2004 - Patrik Thoma)
× Digitální zrcadlovky na českém trhu (30. 6. 2004 - Roman Křivánek)
× Olympus Camedia C-8080 WideZoom (20. 7. 2004 - Roman Křivánek)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.