Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Desky pro CtP - hlavní trendy po veletrhu DRUPA
Kamil Třešňák - Svět tisku

Nikoho asi nepřekvapí, že „fialové“ CtP desky jsou i po veletrhu DRUPA na vzestupu. Ani termální technologii ale není důvod pohřbívat - co víc, inovační tempo se zvyšuje a směřuje k dalšímu postupnému cíli, co nejjednodušší bezprocesní desce.

Víceméně podle očekávání DRUPA skutečně nepřinesla v oboru CtP desek žádnou převratnou technologickou novinku (přestože jsme zaregistrovali některá poměrně zajímavá "nakročení"). Velké soustředění výrobců na jednom místě a možnost porovnání jejich produkce, komerčně dostupné i vyvíjené, ale jasně prokázalo některé převažující trendy.

 

Z některých přesunů na trhu lze vytušit, že pokračuje tendence, kdy výrobce dodává jak CtP zařízení, tak i CtP desky. To je případ řady firem, mimo jiné dodávají desky i CtP zařízení třeba společnosti Agfa, Fujifilm nebo Presstek. Nově se nyní na trh s deskami pouští i společnost Creo, která se doposud profilovala spíše jako výrobce zařízení bez konkrétní vazby či závislosti na přesném typu desky. Poté, co Creo koupilo výrobu desek od First Graphics a Spectratech International, vstupuje i na trh termálních CtP desek. Z podobného integračního soudku bude i další, zatím jen ohlášená akvizice, při níž Agfa zakoupí koncem roku výrobu desek Lastra (značka Lastra se jen nedávno spojila s Western Lithotech).

I těchto několik málo příkladů ukazuje, že v oboru probíhá přeskupování sil. Částečně jde zřejmě o pročišťování a rozdělování trhu, částečně o likvidaci konkurence - trh CtP tiskových desek je sice potenciálně atraktivní, na druhou stranu je třeba umořovat vysoké náklady na vývoj, a konkurence není nic, co by pomáhalo udržení vyšších cen na trhu.DICOweb společnosti Man Roland

 

Stále platí, že roste zájem o CtP a desky, pracující s fialovým laserem. Výhody těchto strojů a desek jsou notoricky známé a lze říci, že aktuálně se boj odehrává zejména mezi výrobci zařízení - a to v ukazatelích, jako jsou cena, jednoduchost obsluhy, škálovatelnost, výkon. Nebylo by ale na místě čekat, že fialové desky vytlačí termální technologie. Pohled na aktuální a plánované produkty hlavních výrobců mluví jasně - termální desky se vydaly po cestě k dalšímu mezníku v CtP technologiích, k bezprocesní desce. Novou bezprocesní deskou se na DRUPĚ 2004 pochlubila řada tradičních výrobců, my se ale v dnešním krátkém přehledu můžeme zastavit jen u několika jednotlivostí.

 

Je dobré si hned v úvodu říci, že pojem bezprocesní se vztahuje zejména k odstranění nutnosti chemického vyvolávání desek. Některé desky po osvitu vyžadují další operace, pokud jde ale o úkony spíše fyzikální povahy (čištění, vymývání, gumování), mluvíme stále o bezprocesní desce. Někdy je tento rozdíl reflektován - pak firmy používají pojem chemistry-free (deska, nepotřebující chemické zpracování, nicméně vyžadující další aktivační úkony); analogicky se pak mluví o pravé bezprocesní desce u produktů, které následné úkony nevyžadují. Pokud jde o bezprocesní desky, existuje ve skutečnosti hned několik cest, jak vytoužené mety dosáhnout, jen některé jsou ovšem dotaženy do produkční fáze a komerčně dostupné. Ne všechny jsou rovněž založeny na termálních technologiích, je ale třeba vidět, že právě termální bezprocesní desky jsou jediné, jež došly do fáze běžně používané technologie.

 

Nejstarší technologií jsou termální ablační desky. Při osvitu odstraní laser vrstvu desky v netisknoucích místech, čímž je deska prakticky připravena k tisku. Základním technickým problémem je prach, který při odstraňování vrstvy vzniká - ten je nejčastěji odstraňován pomocí odsavačů (například, když jsou tyto desky použity pro on-press osvit). Termální ablace je sice nejstarší, nikoliv ale na ústupu. U ablace tradičně zůstává zejména společnost Presstek, která mimo jiné udává, že prach, generovaný novými deskami Applause, je miniaturní a nezpůsobuje v zařízení žádné problémy. Laserem rozrušená vrstva může alternativně zůstat na desce, pak je před tiskem vymyta vodou; technologie byla prakticky využita jak pro osvit přímo ve stroji, tak i pro externí CtP jednotky (pro konvenční i bezvodý ofset).

 

Podobnou variaci termální bezprocesní desky představila na DRUPĚ i společnost Fujifilm. Deska Brillia LD-NS využívá technologii, kterou Fujifilm označuje jako "suchou termální bezprocesní" desku (dry thermal processless). Název má evokovat fakt, že se deska obejde bez chemického vyvolávání, zcela "suchý" ale proces přípravy k tisku není. Deska je určena výhradně k on-press osvitu, protože po zobrazení musí následovat fáze aktivace. Deska je tvořena hliníkovým substrátem, pokrytým dvěma vrstvami: spodní tisknoucí a vrchní netisknoucí (přijímající barvu). Termální laser osvítí tisknoucí místa, díky čemuž degraduje a částečně rozruší krycí netisknoucí vrstvu nad tiskovými body. Po osvícení celé desky v tiskovém stroji je spuštěn tisk, a rozrušená vrstva je během několika tisků odvedena barvou a vlhčícím roztokem. Převážná část vrstvy odejde na potištěných arších, do barev a vlhčícího roztoku se podle výrobce dostane jen minimum částic, a ty neohrozí tiskovou kvalitu.

Za povšimnutí stojí, že deska "ignoruje" možnost osvitu v CtP zařízení a soustřeďuje se na osvit v tiskovém stroji - stejně tak ale pomíjí velké množství moderních strojů pro bezvodý ofset, protože ke své aktivaci potřebuje přítomnost vlhčícího roztoku. Tím se spektrum využití podstatně zužuje, v současnosti může být deska nasazena zejména ve stroji Speedmaster 74 DI ve formátu B2 a ve stroji Komori Lithrone S40D, s nímž již byly desky Brillia LD-NS úspěšně vyzkoušeny. Fujifilm tak bude svou novou deskou (zatím není běžně komerčně dostupná) konkurovat výrobkům Thermolite a Thermolite Plus (Agfa, resp. Heidelberg pod jménem Saphira) a Pearl Gold (Presstek), které měly doposud na uvedených strojích monopolní postavení.Termální CtP Agfa Xcalibur VLF na veletrhu DRUPA 2004

 

Pro úplnost dodejme, že uvedená varianta technologie bezprocesních desek je často považována za zatím nejlépe propracovanou a ověřenou. Nemůžeme si dnes povšimnout všech novinek, mezi nejzajímavějšími přírůstky bychom ale neměli zapomenout například na desku :Azura od Agfy. Neablační deska :Azura je následníkem ověřené řady desek Thermolite, od svých předchůdců se liší například výrazně zvýšeným výkonem až 100 000 tisků.

 

Další z možností, zatím ve fázi výzkumu a vývoje, jsou polymery s "proměnnými" vlastnostmi. Polymerová vrstva pokrývá celou plochu tiskové desky. Při osvitu laserem dochází ke změně fyzikálních vlastností polymerní vrstvy - laser vrstvu "přepne" z netisknoucí (přijímající vodu) na tisknoucí (přijímající barvu). Jedním ze zkoumaných směrů je vícenásobně použitelná deska - pak je tato polymerní vrstva nanášena (ve stroji nebo externí osvitové CtP jednotce) na opakovaně použitelné kovové fólie.

 

Do produkční fáze byla naopak dotažena bezprocesní technologie ve stroji DICOweb. I v tomto případě je použit termální laser, který se zde však stará o přenos částic tisknoucího materiálu na ocelové válce. Po tisku jsou válce očištěny a celý proces se může opakovat.

 

Nestárnoucím evergreenem jsou nejrůznější metody ink-jetového nástřiku tisknoucí vrstvy. Nanášená vrstva je obvykle tisknoucí, před použitím v tiskovém stroji může být navíc nutné vrstvu vytvrdit (například prostřednictvím UV záření); testovány a zkoušeny jsou i jiné metody, například nástřik masky, ty ale již nespadají do kategorie bezprocesních metod.

Příznivá cena a relativní jednoduchost implementace ink-jetových technologií působí v kontrastu s nutností používat drahé a složité CtP zařízení extrémně lákavě, a tak není divu, že přitahují jak výrobce, tak jejich potenciální zákazníky - a to dokonce již od dob, kdy bylo zřejmé, že dostupná ink-jetová technologie nemůže nabídnout dostatečné rozlišení, aby vytvořila kvalitní tiskový bod.

Zatím zřejmě posledním příspěvkem je technologie iCtP v zařízení PlateWriter 4200 System společnosti Glunz & Jensen, využívající tiskový mechanismus Roland SP-300. Zařízení používá hliníkové desky, na které ink-jetová tiskárna nanáší speciální materiál Liquid Dot. Poté je deska zpracována ve speciálním zařízení, kde je vysušena a nanesené tiskové body jsou fixovány k hliníkové podložce; ve finále je deska pogumována (opět ve vestavěné jednotce). Zatím nejsou k dispozici další podrobnosti ani širší praktické zkušenosti. Nicméně stojí za povšimnutí, že v širokém spektru více či méně důvěryhodných technologií ink-jetové výroby tiskových desek (z nichž o většině se vždy potichu přestalo mluvit) jde asi o první případ, kdy za podobným projektem stojí skutečně renomovaná firma - proto budeme zvědaví na další vývoj a všechny zkušenosti z praxe.Termální CtP Luxel T-9800 CTP společnosti Fujifilm

 

I stručný přehled ukazuje, že bezprocesní deska je velkým lákadlem. Za předpokladu rozumné ceny jde o produkt, vhodný i pro menší komerční tiskárny, kde může ušetřit sumy za vyvolávací automaty a spotřebovanou chemii, nehledě na úsporu prostoru.

Technologický náskok mají termální desky, jejichž první bezprocesní varianty existují již několik let. Soudobé bezprocesní termální desky dosahují velikosti tiskového bodu typicky kolem 15 mikrometrů a jsou schopny přenést až rozsah rastrů 1-99 % v lineaturách 200-300 lpi. Desky jsou určeny pro náklady maximálně 100 000 kusů, velká část z nich ale dosahuje menších výkonů (nejčastěji 50-70 000 tisků).

Nyní publikované názory se shodují, že jde o výkony v současnosti zcela dostačující, protože majorita tiskových zakázek dosahuje nákladu pod 100 000 výtisků. Na základě poznatků z letošní DRUPY se komentátoři shodnou ještě na něčem - nejpozději na příští DRUPĚ v roce 2008 budou bezprocesní desky samozřejmostí.

 

Pro Svět tisku připravil Kamil Třešňák

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 6 / 2004.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Fotopolymerní tiskové desky (6. 1. 2004 - Patrik Thoma )
× Přímý osvit konvenčních desek (15. 1. 2004 - Kamil Třešňák)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.