Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Olympus Camedia C-8080 WideZoom
Roman Křivánek - Svět tisku

Počátek roku 2004 se u mnohých výrobců digitálních fotoaparátů nesl především ve znamení navyšování celkového rozlišení snímacích čipů. Dělo se tomu tak především u tzv. nepravých zrcadlovek, tedy u přístrojů, které se svým ovládáním a vnitřní technologií přibližují profesionálním digitálním zrcadlovkám, ale hledáček je u nich tvořen ještě EVF členem. Zatímco v loňském roce se hodnota šest miliónů pixelů považovala za „dostatečnou“, v letošním roce se vyšplhala na osm megapixelů, tedy na rozlišení kolem 3 300 x 2 500 obrazových bodů.

 

První pohled

Prvním přístrojem této „rozlišovací kategorie“, který se k nám dostal, byl přístroj firmy Olympus nesoucí označení Camedia C-8080 WideZoom. Jak již vyplynulo z předchozího odstavce, jde o nepravou zrcadlovku, tedy o kompaktní fotoaparát, který disponuje nevýměnným objektivem s celkovým pětinásobným rozsahem zoomu. Vlastní tělo přístroje je z masivního, ale přesto velice lehkého černého hořčíkového materiálu, a je poměrně příjemné na uchopení. Firma Olympus se na rozdíl od mnohých jiných výrobců nesnažila o zmenšení fotoaparátu za každou cenu a podařilo se jí dát přístroji takový tvar, který perfektně padne do ruky.

 

Objektiv

Již při prvním pohledu na fotoaparát je zřejmé, že použitý objektiv bude mít, vzhledem ke svým rozměrům, velice široký záběr. Objektiv má ohniskovou vzdálenost 28–140 mm (ekvivalent kinofilmu) a je složený celkem z patnácti částí. Pro minimalizování zkreslení jsou v něm zakomponovány dvě asférické čočky a pro zlepšení celkového obrazu také celkem tři ED čočky z nízkodisperzního skla. Světelnost objektivu je velice slušná (F 2,4–3,5) a umožňuje pořizovat snímky i za špatných světelných podmínek. Objektiv samotný má, jak jsme již uvedli, pětinásobný optický zoom (doplněný o trojnásobný digitální) s tím, že na celkovém přiblížení se výrazně podílí také mírná „širokoúhlost“ objektivu. V praxi to znamená, že celkové přiblížení na kratší vzdálenosti se jeví jako menší, než ve skutečnosti je. Tento drobný handicap je možné kompenzovat přídavnými předsádkami TCON 14D (teleobjektiv) nebo WCON 08D (širokoúhlá).Velký a kvalitní objektiv je základem pro každý (nejen) digitální fotoaparát

 

Digitální data

Olympus ve svých fotoaparátech používá CCD snímací čipy, na rozdíl například od fotoaparátů Canon nebo Nikon, kteří vsadili na CMOS čipy. V modelu Camedia C-8080 je použitý 2/3“ CCD snímač s celkovým rozlišením 8,31 miliónů pixelů (použitelných 8 miliónů) a celkové rozlišení při maximální kvalitě je 3 264 x 2 448 pixelů. To je hodnota, která umožňuje pořizování snímků o celkové velikosti 27 x 21 cm při tiskovém rozlišení 300 dpi, to znamená téměř plnou velikost formátu A4. Vyfotografované snímky je možné ukládat v klasických formátech, tedy JPEG (v několika stupních komprese), TIFF a základním zdrojovém formátu RAW. 

 

Hledáček a displej

Zadní straně vévodí LCD displej s úhlopříčkou 4,5 cm a celkovým rozlišením 134 000 pixelů. Tento displej je výklopný ve vertikálním směru – o 90° nahoru a o 40° dolů, což velice usnadňuje fotografování „nad hlavou“ nebo „u země“. Vůbec poprvé je u značky Olympus použita LCD obrazovka s protisluneční clonou „Sunshine“, díky čemuž je obraz poměrně slušně čitelný i na přímém slunci. Pro ty, kdo preferují fotografování pomocí hledáčku, je k dispozici 0,4“ EVF displej, obsahující celkem 240 000 obrazových bodů. Samozřejmostí je možnost dioptrického doostření hledáčku.

 

Ovládací prvky

Fakt, že fotoaparát padne velice dobře do ruky, jsme již zmínili. Ale jak je to s rozmístěním ovládacích prvků? Velice často se totiž stává, že relativně kvalitní fotoaparát kvůli jejich špatnému rozmístění (nebo příliš malému či velkému počtu) ztrácí na použitelnosti. V případě C-8080 to sice neplatí, nicméně i zde bychom si uměli představit jistá zlepšení. Ale postupně…

Horní strana je vyhrazena základním prvkům, tedy tlačítku pro zapínání přístroje, „kolébkovému“ ovladači zoomu a otočnému přepínači pro volbu režimu fotografování. Ten obsahuje kromě souboru základních voleb (plně automatický, automatický s možností úprav, režim s upřednostněním času nebo clony, plně manuální) také čtyři volby s přednastavenými parametry (sportovní, krajinový, portrétní, noční), a rovněž režim s aretací expozice a krátkých filmových klipů. Nechybí samozřejmě přepnutí do módu prohlížení, resp. režimu pro kopírování fotografií do počítače. Poslední „poloha“ přepínače slouží k základnímu nastavení parametrů fotoaparátu. Trochu nás překvapilo, že je tlačítko pro zapnutí přístroje samostatné a není součástí otočného přepínače, jak tomu obvykle bývá.

Na zadní straně nalezneme mimo zmíněného LCD displeje poměrně málo prvků. Kromě (snad již klasického) křížového ovladače určeného pouze pro pohyb v menu je napravo od displeje tlačítko pro rychlé vyvolání snímku (QuickView), pod křížovým ovladačem pak nalezneme tlačítko pro zoom při prohlížení fotografií a také tlačítko pro přepínání mezi paměťovými kartami, protože fotoaparát Olympus Camedia C-8080 WideZoom umožňuje využití jak karet Compact Flash, tak i xD-Picture Card firmy Olympus. Nalevo od displeje je pak kombinované tlačítko samospoušti a nastavení blesku, jež v režimu prohlížení slouží také pro mazání snímků. To je na zadní straně vše. Tedy skoro vše. Nad displejem, přesně v dosahu palce, je ještě jeden ovládací prvek – kolečko pro nastavování parametrů clony nebo času. Tento způsob nastavování parametrů je podle našeho názoru mnohem lepší, pohodlnější a rovněž profesionálnější než nastavování pomocí tlačítek. Jenže v tuto chvíli musíme udělit tvůrcům tohoto fotoaparátu jeden „černý puntík“. Když už umístili toto kolečko na zadní stranu přístroje, proč nepřidali ještě jedno do míst, kde se nachází během práce s fotoaparátem prostředníček pravé ruky? Tím by se výrazně zkvalitnilo a zrychlilo nastavování hodnot v případě, že používáme plně manuální režim, kdy je třeba nastavovat hodnoty závěrky a také hodnoty clony. Pokud totiž chceme v plně manuálním režimu nastavit hodnotu clony, musíme nejprve stisknout příslušné tlačítko na levé (z pohledu fotografa) straně přístroje, což je poměrně nepohodlné.

Tím jsme se dostali na stranu, ovládanou levou rukou fotografa. Kromě zmíněného nastavení clony se zde nachází tlačítko pro výběr ostřícího režimu (iESP automatický systém, zaostřování bodové nebo s volitelnou zónou), dále pak tlačítko pro režim blesku, samozřejmě s možností předzáblesku (odstranění efektu červených očí), a dále tlačítko pro přepínání automatického nebo manuálního ostření. Toto manuální ostření ale není aplikováno na objektivu, jak by se mohlo při prvním pohledu zdát (a bylo by to zcela logické), ale ovládá se pomocí směrových šipek na křížovém ovladači na zadní straně přístroje. Je to velká škoda, protože zejména zaostřování na objektivu (ale také zoom) je u klasických fotoaparátů pravidlem a fakt, že digitální přístroj se ovládá tak výrazně jinak, jej v očích fotografa posouvá přinejmenším o několik stupňů níž.Po vyklopení displeje můžeme fotografovat nad hlavou i u pasu

 

Elektronika fotoaparátu

Už mnohokrát bylo řečeno, že degradujícím elementem digitálního fotoaparátu je často jeho elektronika, resp. doba, která uplyne mezi stisknutím spouště a pořízením vlastního snímku. Už jsme se setkali s na první pohled velice kvalitními přístroji, jež nedostaly lepší ohodnocení jen kvůli pomalé nebo nekvalitní elektronice. Musíme ale s radostí konstatovat, že to není případ fotoaparátu Olympus Camedia C-8080. Kromě toho, že první naběhnutí přístroje trvá pouze kolem půldruhé sekundy, je potěšující fakt, že v automatickém režimu ostření a expozice neuplyne mezi nátiskem spouště a samotnou expozicí více než 0,3 sekundy. Tato hodnota řadí fotoaparát k nejrychlejším na trhu. Při našich pokusech s okamžitým fotografováním jedoucích automobilů tato skutečnost znamenala, že jen málokterý vůz nám „stihl vyjet ze záběru“ (měřeno při rychlostech kolem 50–60 km/h). Zajímavostí, i když v současné době ne tolik neobvyklou, je také průběžné ostření a sledování objektů. V okamžiku, kdy s ním pohybujeme, přístroj neustále doostřuje a (v automatickém nebo poloautomatickém režimu) sleduje a upravuje hodnoty expozice tak, aby bylo možné v dané chvíli okamžitě fotografovat. Všechny tyto klady má na „svědomí“ nový obrazový procesor TruePic Turbo. Kromě již uvedeného má také „v popisu práce“ zlepšování a vyhlazování obrazu v EVF hledáčku či na LCD displeji a snižování hladiny šumu při samotném fotografování.

 

Doplňkové funkce

Při vlastním fotografování lze využívat hned několik funkcí, které nám mohou zlepšit nebo zjednodušit práci. První takovou funkcí je možnost úpravy expozice při samotném fotografování. Expozici je možné kompenzovat v rozsahu ±2 EV po krocích 1/3 nebo 1/2 EV. Samozřejmostí je také možnost manuálního nebo automatického nastavení vyvážení bílé barvy. Přestože jsou v přístroji přednastaveny hodnoty základních osvětlení (žárovka, zářivka, denní světlo atp.), rozhodně doporučujeme se naučit před fotografováním v interiérech a za špatného osvětlení nastavovat hodnoty bílého bodu manuálně. I když výrobce ve svých materiálech prohlašuje, že: „…fotoaparát zachycuje věrně barvy a zvlášť pěkně vycházejí pleťové odstíny“, nedoporučujeme na to spoléhat. Pokud se týká venkovních fotografií, tam je automatická volba namístě a s prohlášením o věrnosti barev a odstínů nelze než souhlasit. Stejně jako většina dalších fotoaparátů této kategorie, i Olympus Camedia C-8080 WideZoom umožňuje zobrazování histogramu dané fotografie, a to nejen u hotových snímků, ale také v průběhu fotografování – tzv. Live histogram.

Rozhodně zajímavá je i možnost pořizování panoramatických fotografií složením z několika samostatných fotografií - automaticky, bez nutnosti použití PC. K tomu je ale třeba xD-Picture Card.

Samozřejmostí v této kategorii fotoaparátů je možnost sekvenčního snímání, které lze používat ve všech režimech JPG. Na jedno stisknutí spouště je možné pořídit maximálně 5 snímků v časovém rozsahu 1,6 snímku/s., případně v režimu HQ 10 snímků na stisknutí při frekvenci 1 snímku za sekundu. Abychom řekl i pravdu, v tomto ohledu jsme čekali trochu víc… nebo rychleji…

Poslední zajímavou funkcí je možnost zapnutí „Omezení šumu“. To lze používat především při fotografování za špatných světelných podmínek, kdy je čas expozice delší než obvykle (více než 1/2 sekundy) a zvýšení citlivosti by vedlo naopak ke zvýšení úrovně šumu. Při fotografování s touto funkcí ale musí uživatel počítat s delším ukládáním snímků (přibližně 2x), protože procesor je při úpravě hladiny šumu zaměstnán přece jen trochu víc.

 

Makro a Super makro

Ne zcela obvykle také Olympus vyřešil fotografování v režimu Makro, kdy je tato funkce rozdělena do dvou samostatných režimů – Makro a Super Makro. V režimu Makro je možné fotografovat od 20 cm, v režimu Super Makro pak již od 5 cm. Není nám skutečně jasné, co vedlo firmu Olympus k takovémuto rozdělení, když bylo možné tyto režimy spojit do jednoho a práci s fotografováním z malých vzdáleností tak zjednodušit.Menu přístroje je velice přehledné a snadno se v něm zorientuje i začátečník

 

„Krátké“ filmy

Stejně jako snad s každým digitálním fotoaparátem, i s C-8080 je možné pořizovat malé videoklipy. Velikost obrazu je klasická VGA (640 x 480 bodů) a délka klipu je omezena pouze velkostí záznamového média. Není tak problém natočit si dvě a čtvrt hodiny filmu (při použití 512MB xD-Picture Card), což ale asi nikdo nevyužije, protože kvalita klipů není nijak závratná.

 

Další příslušenství

Fotoaparát Olympus Camedia C-8080 WideZoom v základním balení obsahuje sluneční clonu, nabíječku, akumulátor, 32MB xD-Picture Card, řemínek na krk, dálkový ovladač, USB kabel a AV kabel pro připojení k TV. To ale neznamená, že není možné k přístroji doplnit další vybavení. Kromě zmíněných předsádek se dají přikoupit nejrůznější filtry, externí blesky, silnější napájecí zdroje, nejrůznější pouzdra proti prachu i proti vodě, clony pro LCD displej, ale také termosublimační tiskárna a mnoho dalšího užitečného vybavení.

 

Jak se nám fotografovalo?

Abychom řekli pravdu, fotoaparát Olympus nás příjemně překvapil. Zvládl velice rychle „naběhnout“ a prodleva mezi stisknutím spouště a samotným pořízením fotografie byla také velice krátká. Jeho ergonomický tvar a rozmístění ovládacích prvků dovolilo používat přístroj „naplno“ již od prvního okamžiku, bez nutnosti hledat údaje v návodu. Všechna tlačítka mají přehledné označení a jejich umístění na přístroji je velice logické. Škoda jen chybějícího ovládacího kolečka pro manuální nastavování clony. Také nás trochu překvapila velice nízká maximální hodnota citlivosti (ISO 400), protože většina fotoaparátů disponuje minimálně ISO 800 a nezřídka je k vidění i ISO 1 600. Na druhou stranu je ale nastavování ISO odstupňováno po malých hodnotách a také z vlastní zkušenosti víme, že při běžném fotografování je ISO 400 většinou maximem, které je možné nastavit – i ve špatných světelných podmínkách – bez toho, aby fotografie vypadaly „jako po neštovicích“. Velice potěšitelná byla také dlouhá životnost akumulátoru, což nebylo právě v případě produktů Olympus vždy pravidlem a mnozí z nás ještě pamatují „spotřebu Camedie 2000“…

Všechny fotografie, které jsme s C-8080 pořídili, byly ve velice dobré kvalitě. Exteriérové snímky měly poměrně slušné barevné vyvážení, pouze byly trochu přesvětlené. Při manuálním nebo poloautomatickém režimu, případně při ručním nastavení posunu expozice, bylo vše naprosto v pořádku a snímky byly perfektní. Co se interiérových fotografií týká, tam výsledky předčily naše očekávání. Pokud jsme použili manuální nastavení hladiny bílého bodu – což je v případě interiérových snímků nutnost, pak byly snímky skvěle vyvážené (ať z hlediska barevnosti, tak i co se světel a stínů týká), ale především automatické zaostřování pracovalo naprosto perfektně a například při fotografování portrétových snímků byly viditelné prakticky všechny obličejové detaily (a také nedostatky).

 

Závěr

V době, kdy jsme měli k dispozici fotoaparát Olympus Camedia C-8080 WideZoom, nebyla možnost jej porovnávat s žádným jiným fotoaparátem této kategorie. Nicméně zcela zodpovědně můžeme prohlásit, že Camedia C-8080 je velice povedený přístroj, který rozhodně můžeme doporučit zejména pro studiovou fotografii, kde je plně využitý skvělý objektiv, případně pro dynamickou a reportážní fotografii, kde vynikne pro změnu elektronika. Exteriérové „krajinky“ jsou rovněž velice dobré, ale tam se rozdíly mezi současnými digitálními přístroji hledají jen těžko. Trochu chybí větší zoom, protože „pouhý“ pětinásobek v současné době není mnoho a mnozí uživatelé by zcela jistě přivítali přiblížení větší. „Omluvenka“, že je možné dokoupit předsádku, asi u potencionálních zájemců neobstojí. Poslední hrubou chybou bychom si dovolili nazvat nevyužitý věnec objektivu, na který tvůrci nedokázali umístit ani zoom, ani manuální zaostřování.

 

Fotoaparát Olympus Camedia C-8080WZ
Záznamové médium xD-Picture Card (16–512 MB)
Compact Flash I, CF+ Type II Microdrive)
Efektivní rozlišení 8 megapixelů
Zoom 5x
Makro Makro od 20 cm, Super Makro od 5 cm
Citlivost ISO 50–400
Ohnisková vzdálenost 7,1–35,6 mm (28–140 mm, ekv. 35 mm)
Rozsah clony F 2,4 (Wide) – 3,5 (Tele)
Rychlost závěrky 1/4 000–16 s (max. 8 min. B čas)
LCD displej barevný 4,5 cm LCD displej typu TFT

 

Pro Svět tisku připravil Roman Křivánek

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 6 / 2004.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Digitální fotoaparáty Canon EOS-1D a EOS-1Ds v praxi (15. 1. 2004 - Jan Wilda Drnek a Ivan Doležal)
× Profesionální digitální fotoaparáty (15. 1. 2004 - Kamil Třešňák)
× Canon EOS 300D (30. 1. 2004 - Roman Křivánek)
× Stabilizovaná Minolta A1 (25. 3. 2004 - Roman Křivánek)
× Panasonic Lumix DMC FZ10 (14. 5. 2004 - Roman Křivánek)
× Fujifilm FinePix S7000 (14. 6. 2004 - Patrik Thoma)
× Digitální zrcadlovky na českém trhu (30. 6. 2004 - Roman Křivánek)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.