Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Fujifilm FinePix S7000
Patrik Thoma - Svět tisku // květen 2004

V lednovém čísle Světa tisku jsme si podrobněji představili jeden ze dvou nových digitálních fotoaparátů od společnosti Fujifilm, FinePix S5000. Ten měl spolu s modelem FinePix S7000 nahradit úspěšný digitální fotoaparát S602 zoom, určený především pro oblast amatérské fotografie. Nyní se nám dostal do ruky vyšší ze dvou nových modelů.

 

Již z prvních informací bylo zřejmé, že nový FinePix S7000 by se měl řadit do vyšší třídy a zacelit mezeru mezi modelem S5000 a fotoaparátem S2 Pro. Tomuto dělení neodpovídá pouze vybavení fotoaparátů, ale i samotné fyzické rozlišení. Zatímco minule testovaný model S5000 nabízel fyzické rozlišení 3,2 megapixelu a interpolované rozlišení 6,3 megapixelu, u nové sedmitisícovky jsou tyto hodnoty dvojnásobné. Nový model je totiž vybaven Super CCD HR členem čtvrté generace o velikosti 1/1,7“, který nabízí rozlišení 6 miliónů efektivních bodů. Uvědomíme-li si, že u svých digitálních fotoaparátů nabízí společnost Fujifilm také dvojnásobnou interpolaci, máme k dispozici fotoaparát s celkovým rozlišením 12 megapixelů. Snímky tak lze vytvářet v rozlišeních 4 048 x 3 040, 2 848 x 2 136, 2 016 x 1 512, 1 600 x 1 200 a 1 280 x 960. Snímky se ukládají nejenom ve formátu JPEG, ale také CCD-RAW. V interpolovaném režimu se dají snímky ukládat s různými kompresními poměry, škoda jen, že nelze kompresních poměrů využít i při maximálním fyzickém rozlišení, tj. při šestimegapixelových snímcích. Jak je již u fotoaparátů Fuji zvykem, jsou jednotlivé snímky ukládány na xD Picture Card, kromě toho však nová sedmitisícovka disponuje také slotem na karty Compact Flash I a II. Jde tak o velmi dobrou kombinaci, zaručující dostatečné místo na paměťových médiích. I zde je třeba připomenout, že ve standardu je přístroj dodáván s jednou 16MB kartou xD Picture Card, což opravdu není mnoho.

Citlivost snímače se u nového fotoaparátu pohybuje v rozmezí od 160 do 800 ISO, hodnoty 160 ISO lze však dosáhnout pouze v automatickém režimu, kde se citlivost pohybuje do 400 ISO. V manuálním režimu lze citlivosti nastavovat od 200 do 800 ISO, nejvyšší hodnoty lze však dosáhnout pouze při sníženém rozlišení na 3 megapixely, podobně jako tomu bylo u modelu S5000 (tam byla maximální hodnota 800 ISO dosažitelná pouze při 1-megapixelových snímcích).

První dojmy

Už při prvním pohledu na nový fotoaparát je zřejmé, že potěší především příznivce přístrojů s robustním tělem. O tom mimo jiné svědčí i hmotnost 337 g bez baterií a paměťových karet. Celému tělu vévodí mohutné pouzdro pro objektiv a také velká pravá strana, sloužící jako držadlo, v níž jsou pochopitelně ukryty baterie. Podobně jako předchozí model, také sedmitisícovka má tělo v černém provedení, na rozdíl od ní však působí daleko mohutněji. Povrch fotoaparátu je pokryt strukturovanom pryží. Fotoaparát je tak velmi vhodný pro fotografování dvěma rukama, dobře se drží, a to i při použití velmi krátkých časů v horším osvětlení.

Již jsme si mohli zvyknout, že doménou fotoaparátů Fuji bývá dobrá optika, a není tomu jinak ani u tohoto modelu. S7000 je totiž vybaven objektivem Super-EBC Fujinon s šestinásobným optickým zoomem. K tomu je nutné připočítat také 3,2-násobný zoom digitální, což celkově dává devatenáctinásobné zvětšení. I když jsou tyto hodnoty velmi dobré, je třeba připomenout, že menší model S5000 nabízí lepší parametry, když disponuje 10-násobným optickým zoomem a celkovým 22-násobným zvětšením. Je možná trochu škoda, že právě vyšší model trochu ustoupil od těchto skvělých parametrů. I přes tento nedostatek je rozsah 35-210 mm v ekvivalentu ke klasické fotografické technice velmi slušný, navíc objektiv disponuje velmi dobrou světelností F 2,8-3,1 dle rozsahu zoomu. Maximální hodnota clony je však u tohoto přístroje pouze F8. Za pozornost stojí rozsah ostření - optika totiž ostří od 50 cm, pokud máme zapnutý režim Makro, pak je minimální vzdálenost 10 cm. Tyto hodnoty by zase nebyly až tak výjimečné, nový model S7000 však nabízí také další režim, označovaný jako Super Makro, který nabízí možnost ostření již od 1 cm; to už není příliš obvyklé. Oba makrorežimy se zapínají prostřednictvím tlačítka umístěného na boku objektivu, kdy při prvním stisku se zapne režim Makro, zobrazovaný na displeji již klasickou květinkou, při druhém stisku se pak zapne režim Super Makro. Ten je signalizován květinkou, přes kterou je ještě vyobrazena lupa.

Na rozdíl od nižšího modelu S5000 lze u sedmitisícovky ostřit také manuálně pomocí prstence na objektivu, nikoliv tedy pouze prostřednictvím tlačítek na zadní stěně fotoaparátu. Dále lze samozřejmě využít i průběžný autofocus. Ostření přitom probíhá tak, že vnější čidlo naměří pouze přibližnou vzdálenost daného objektu a CCD snímač pak vše doostří pomocí kontrastu. Zajímavým pomocníkem při ostření je také tlačítko kontroly ostření, které je umístěno na zadní straně fotoaparátu. Při jeho stisku se středová část obrazu zvětší a my tak můžeme snadněji zkontrolovat, jestli je doostření optimální. Tohoto způsobu kontroly je dobré využít zejména při práci v manuálním módu.

Měření expozice může probíhat v několika režimech. Prvním z nich je vícebodové měření, kde se využívá 64 zón, druhým je pak váhové měření se zdůrazněním středu, třetí variantou je měření bodové. K dispozici je také korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích). Závěrka je automatická nebo manuální v celkovém rozsahu od 1/10 000 až do patnácti sekund.Hlavní ovládací prvky nového digitálního fotoaparátu Fujifilm FinePix S7000, zajišťující základní nastavení přístroje

 

Ovládání

Zapínání fotoaparátu je situováno přímo pod spouští, kde je páčka se třemi stavy – vypnuto, prohlížení snímků a fotografování. Na horní straně fotoaparátu je umístěno také kolečko, kde se nastavují jednotlivé režimy fotografování. Zde je možné volit mezi plně automatickým režimem a programy preferujícími clonu, čas či zcela manuální nastavení. Nechybí zde ani volba videosekvence. Dále zde nalezneme režimy snímání, u nichž lze pomocí ovládacího tlačítka na zadní stěně fotoaparátu vybírat mezi portrétem, krajinou, nočním snímáním a sportovními scénami. Změnou oproti předcházejícímu modelu fotoaparátu je pak také volba SET, umístěná na ovládacím kolečku. Odtud se provádějí veškerá základní nastavení fotoaparátu, jako je například výběr paměťového média, na něž budou jednotlivé snímky ukládány, nastavení jazyka, vypnutí fotoaparátu při delší nečinnosti apod. Dále je zde umístěn také otočný volič sloužící například k volbě času či clony.

Na vrchní straně fotoaparátu je umístěno také tlačítko pro sekvenční snímání, které dokáže pracovat rychlostí 3,3 snímků za sekundu. Při tomto režimu lze zaznamenat až 5 snímků za sebou. V režimu Long period pak lze nasnímat až čtyřicet snímků za sebou rychlostí jednoho snímku za sekundu. Zde je však omezení, že snímky mohou být maximálně v rozlišení 3 megapixely.

Nad mohutným objektivem je pak umístěn vestavěný blesk, který není automaticky otevírán při nedostatku světla, ale je nutné jej vždy ručně otevřít. Na druhou stranu nabízí tento blesk velmi dobré parametry, neboť dokáže osvítit i předměty ve vzdálenosti okolo osmi metrů. FinePix S7000 nabízí několik režimů blesku - kromě standardních funkcí, jako je automatický blesk, redukce červených očí či nucený blesk, je zde i blesk potlačený a pomalá synchronizace záblesku. Jednotlivé funkce blesku se pak přepínají tlačítkem na horní straně fotoaparátu. Posledním tlačítkem v horní částí přístroje je kompenzace expozice, o níž se podrobněji zmiňujeme již dříve.Ovládací prvky na levém boku přístroje zahrnují např. spouštění Makra a tlačítko Info, zobrazující nejdůležitější informace o snímku

 

Zadní stěně fotoaparátu vévodí 1,8“ barevný TFT displej s rozlišením 118 000 bodů. Nad LCD displejem je pak umístěn elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,44“ a rozlišením 235 000 pixelů. Nechybí zde pochopitelně ani dioptrická korekce, která je dnes u hledáčků digitálních fotoaparátů samozřejmostí. Displej a hledáček opět není možné využívat současně, ale lze pouze mezi nimi přepínat. Rovněž u sedmitisícovky jsou v hledáčku zobrazovány veškeré důležité informace, stejně jako na displeji. I u tohoto přístroje je poněkud složitější ovládání přibližování obrazu v případě, když využíváme hledáčku a díváme se do něj levým okem.

Hlavním ovládacím prvkem zadní stěny je multifunkční tlačítko, umístěné napravo od displeje. Pomocí něj se vybírají jednotlivé volby z menu a zároveň je základním prvkem pro prohlížení a mazání obrázků. V režimu prohlížení lze opět po zvětšení snímku vybranou plochu zobrazenou na displeji či v hledáčku oříznout, čímž se můžeme snadno zbavit okrajových ploch snímku a zároveň šetřit místem na paměťovém médiu. U nového fotoaparátu od společnosti Fujifilm pak pochopitelně nechybí nastavení vyvážení bílé, kde lze vybírat ze základních přednastavení (denní, pod mrakem, zářivka denní, zářivka teplé světlo, zářivka studené světlo a žárovka).

Poměrně složitější je nastavování jasu displeje a nastavení samospouště, které se provádí tak, že je nejprve nutné stisknout tlačítko Shift umístěné na boku objektivu a poté tlačítko DISP, sloužící k určení zobrazovaných informací na displeji, při nastavování jasu displeje, či tlačítko AE-L při zapínání samospouště. Toto tlačítko jinak má jako primární funkci zamknutí expozice.


Kromě klasického režimu Makro umožňujícího fotografovat od 10 cm nabízí nový fotoaparát i režim Super Makro, díky němuž lze pořizovat snímky již od 1 cm

Dalším ze zajímavých ovládacích prvků, který zkušenému fotografovi jistě pomůže, je nenápadné tlačítko Info. To má dvě základní funkce. V režimu fotografování se po jeho stisku zobrazí na displeji informace o nastavení citlivosti a ostrosti, ve spodní části displeje se zobrazí aktuální histogram. Ten se při změně zaměření plynule mění. V režimu prohlížení pak po stisku tlačítka Info získáme dostupné informace o konkrétním snímku.

Z praktického hlediska nás fotoaparát velmi mile překvapil. Fotografování je s ním velmi jednoduché a i přes zpočátku poněkud složité ovládání si lze postupem času jednotlivé funkce rychle osvojit. Za pozornost stojí i velmi slušné časy, co se týče rychlosti závěrky či zapnutí fotoaparátu do pohotovostního režimu. Právě tyto časy totiž bývají často značným problémem při používání digitálních fotoaparátů. Velmi slušných výsledků dosahoval fotoaparát i co se týče výdržnosti baterií. U baterií NiMH s kapacitou 2 300 mAh nebylo žádným problémem nafotit více jak 300 fotografií, přičemž u mnoha z nich bylo použito blesku. Nabíjecí baterie je vždy důležité před dalším nabíjecím cyklem důkladně vybít; i na to výrobce myslel, a tak přímo v menu nabízí přístroj funkci vybití baterií. Celkově vzato jde o velmi dobrý fotoaparát, který za poměrně slušné peníze nabízí dostatečný komfort fotografování a především vysokou kvalitu snímků.

Fujifilm FinePix S7000
Efektivní obrazové rozlišení 6,3 megapixelu
CCD snímač 1/1,7“ Super CCD HR
Maximální rozlišení snímku 2 848 x 2 136 bodů
Maximální rozlišení po interpolaci 4 048 x 3 040 bodů
Citlivost 160, 200, 400, 800 ISO
Rychlost závěrky 15–1/10 000 s
Ohnisková vzdálenost 35–210 mm

 

Pro Svět tisku připravil Patrik Thoma


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Profesionální digitální fotoaparáty (15. 1. 2004 - Kamil Třešňák)
× Canon EOS 300D (30. 1. 2004 - Roman Křivánek)
× Stabilizovaná Minolta A1 (25. 3. 2004 - Roman Křivánek)
× Panasonic Lumix DMC FZ10 (14. 5. 2004 - Roman Křivánek)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.