Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Printpix CX-400 - barevná digitální fototiskárna od společnosti Fujifilm
Kamil Třešňák - Svět tisku // březen 2004

S rostoucí popularitou digitální fotografie roste i potřeba tisku digitálních snímků. Jednou z ověřených variant jsou digitální minilaby, oblast osobního tisku se zase pokoušejí ovládnout ink-jetové tiskárny. Printpix CX-400 nyní oba světy propojuje, když do zařízení, určeného pro osobní tisk fotografií, přináší technologii minilabů.

 

Tiskárna se vyznačuje poměrně kompaktní stavbou, půdorysně zabírá plochu 25 x 33 cm, vysoká je necelých 18 cm. Vrchní část zabírá odklopné víko, pod nímž je skryta role s tiskovým papírem. Výměna papíru je velmi snadná. Papír není třeba nijak zavádět, stačí navléknout roli na hřídelku a zavřít víko, tiskárna si papír natáhne sama.

Pod víkem je umístěn 1,8-palcový barevný LCD displej, zobrazující podle aktuálního provozního módu pokyny obsluze, nastavené parametry i miniaturní náhledy fotografií. Displej je obklopen ovládacími tlačítky pro volbu tiskových módů a definice parametrů při úpravách fotografií. Spolu s tlačítky je na vrchní straně umístěn přepínač USB módu - zařízení se podle polohy přepínače chová buď jako tiskárna, nebo jako čtečka karet (potom lze na vložené karty přistupovat z počítače jako na externí připojené disky).

Přední stěně dominuje zásobník na odpadní proužky papíru (vznikají při ořezu fotografií) a výstupní otvor pro vytištěné fotografie. Nad nimi se nacházejí dva sloty pro paměťová média. Pravý slot je určen pro karty SmartMedia, levý slot pojme univerzální PCMCIA kartu, jež může sloužit jako redukce pro čtení prakticky jakékoliv běžně používané paměťové karty (CompactFlash apod.).

Konektor pro připojení USB kabelu se nachází na pravém boku tiskárny, spolu s videovýstupem, který zrcadlí obraz vestavěného displeje na běžné TV obrazovce (to je užitečné ve chvíli, kdy je potřeba, aby obraz sledovalo současně více osob).

 

Tiskárna CX-400 využívá nový, firmou Fujifilm vyvinutý systém Printpix, jehož základem je stejnojmenný speciální papír. Papír Printpix je složen, mimo jiné, ze tří barevných vrstev (pro CMY barvy). Barevný obraz vzniká na papíru poté, co jsou jednotlivé vrstvy vystaveny tepelné energii z termální tiskové hlavy. Hotový obraz je na závěr fixován osvitem UV lampou. Jak plyne z popisu, speciální papír je jediným spotřebním materiálem, tiskárna nepotřebuje žádné inkousty, tonery ani vývojky. Z hlediska konečného spotřebitele jde proto o velmi ekologickou záležitost (jediným odpadem je obal od roličky tiskového papíru).

Obraz je vytvářen celkem v 16 miliónech odstínů (k dispozici jsou tři kanály, každý kódovaný v osmi bitech může nabývat 256 hodnot), tisková hlava pracuje standardně v rozlišení 310 dpi. Výsledkem této kombinace jsou fotografie v "tiskové" kvalitě, které vizuálně nijak nezaostávají za snímky, zhotovenými v běžných minilabech (otázkám kvality tisku se podrobně věnujeme na jiném místě).Celkový pohled na tiskárnu Printpix CX-400

CX-400 tiskne z role široké 100 mm. Tiskárna nabízí celkem tři hlavní způsoby tisku fotografií, a to tisk jednotlivých fotografií, index print a tisk průkazových fotografií. Definovaný způsob tisku je obvykle dále možné vztáhnout na jednotlivé fotografie, stejně jako na celý obsah karty, nebo jen vybranou sadu snímků, a to vše navíc v definovaném množství kopií (tiskárna pak na displeji uvádí jak počet sérií, tak i souhrnný počet tisků).

Tisk jednotlivých fotografií (tzv. plná velikost, full size) je možný v pěti formátech, od 100 x 74 mm až po 100 x 178 mm. Zařízení je v tomto módu, jako v jediném, schopné tisknout fotografie i bez okrajů (s okraji volitelně).

Index print není třeba nijak zvlášť popisovat, tiskárna na zadaný formát vytiskne zmenšené náhledy všech fotografií na vložené paměťové kartě (případně uživatelem definovaného výběru fotografií). Index print pak může sloužit jako pomůcka pro rychlejší orientaci při výběru fotografií pro finální tisk.

Při tisku průkazových fotografií (ID print) využívá tiskárna předdefinované softwarové šablony, jež určují, v jaké velikosti a v kolika kusech bude vybraný snímek na fotopapír umístěn. S tiskárnou standardně dodávané šablony zahrnují například tisk snímku v podobě čtveřice v tuzemsku běžně užívaných pasových fotografií. K dispozici je celkem pět předdefinovaných šablon, uživatel má ale možnost definovat i další (vystačí přitom s ovládacími prvky, tlačítky a displejem tiskárny). Průkazové fotografie jsou vždy tištěny s okrajem.

 

Kromě definice množství a rozměru fotografií nabízí ovládací software řadu dalších funkcí, zaměřených na editace vybraného snímku i na celkovou modifikaci parametrů tisku. Při editaci konkrétního snímku lze využít zejména funkci výřezu (zvětšené okno výřezu je možné po snímku posunovat), k dispozici je i otáčení po 90° a barevné efekty (Fantasy, Sepia, Monochrom, Painting).

Souhrnné nastavení tiskových vlastností (v originále je tato položka označena termínem Print Quality) dává uživateli přístup k celkem sedmi parametrům: Density a Contrast ovlivňují celkový jas a kontrast snímku, Sharpness ostrost vytištěné fotografie. Cyan, Magenta a Yellow upravují podíl tiskových barev a tím barevné podání tištěné fotografie. Jako poslední přichází na řadu parametr Color, který fotografii „dobarví“ či naopak. Všechny právě uvedené parametry se po svém nastavení stávají trvalými a platí pro každou následně tištěnou fotografii (až do dalšího nastavení nebo resetu do defaultního nastavení).

 

Instalace tiskárny je velmi jednoduchá a neskrývá žádné záludnosti - pracovali jsme ovšem jen v Mac OS. Po zapnutí tiskárny a vložení karty je vytištění fotografií otázkou jen několika málo minut. Pokud tiskárna nepracuje zcela samostatně, je k počítači připojena USB kabelem. Po připojení se zařízení může chovat buď jako čtečka paměťových karet (karty se v počítači objevují coby výměnné disky), nebo jako běžná tiskárna. V tom případě má vlastní ovladač, v Mac OS přístupný prostřednictvím utility Připojení (Chooser), definující některé základní tiskové parametry (formát, tisk bez okrajů, barevné nastavení tisku apod.). Mezi oběma módy (tiskárna a čtečka) je možné plynule přecházet bez vypnutí nebo restartu počítače. Tiskárna je podporována pod Windows i Mac OS, chybí ale možnost provozu pod Mac OS X, což je nutné považovat ze podstatné opominutí. Jinak si ale koncepce a provedení tiskárny zaslouží pozitivní hodnocení. Tvrzení výrobce, že tiskárna vyniká jednoduchou obsluhou a téměř nulovými nároky na údržbu, můžeme s čistým svědomím potvrdit.

 

Po zprovoznění tiskárny jsme se zaměřili na test kvalitativních a výkonnostních parametrů. První tisky jsme provedli ve zcela standardním nastavení. Výsledkem byly na pohled poměrně uspokojivé fotografie, bližší prozkoumání ale rychle odhalilo „přepálená“ světla. Fotografie byla barevně poměrně příjemně vyvážená, neutrální odstíny byly podány dobře a bez barevných nádechů, všechna vysoká světla ovšem velmi rychle přišla o kresbu a posterizovala do bílé barvy. Pomocí výše uvedených ovládacích prvků bylo sice možné kvalitu fotografie zlepšovat, my jsme se ale namísto toho vydali jinou cestou, a vytvořili jsme RGB profil tiskárny. Výsledek byl překvapivě dobrý, výpadky kresby ve světlech byly při tisku prostřednictvím profilu odstraněny a jisté změny k lepšímu doznalo i celkové barevné podání. Výsledný tisk byl kvalitativně do značné míry srovnatelný s výtisky identické fotografie, provedenými komerčním digitálním minilabem Frontier. Je pravda, že barevný gamut špičkového profesionálního minilabu je sice obecně širší, chybějící barevné odstíny ale v mnoha případech nemusejí vůbec hrát roli, při přepočtu přes profil jsou navíc obvykle nahrazeny barevně velmi příbuznými odstíny. Výsledkem jsou fotografie, které působí identicky jako fotografie zhotovené v minilabu, případné rozdíly jsou u standardního snímku obvykle minimální a patrné jen při současném pozorování obou výtisků (obecný a absolutní soud nelze vyřknout, co bylo řečeno, nemusí do důsledku platit pro některé obtížné, zejména vysoce saturované barvy).

Souběžně jsme sledovali i rychlost tisku. Naše tiskárna pracovala o něco pomaleji, než uvádí dostupná dokumentace, měřili jsme ale čas včetně zpracování tiskových dat počítačem (G4 na 1,25 GHz), v praxi se proto časy mohou podle typu fotografie mírně lišit). Námi naměřené časy činily 130 sekund při tisku 100 x 152 mm (výrobce přesnou metodiku měření nepopisuje, uvádí cca 99 sekund na formát 100 x 148 mm), a 90 sekund při tisku formátu 76 x 100 mm. Zda je naměřená rychlost dostatečná, nelze ovšem posoudit bez znalosti konkrétní aplikace - zatímco pro komerční zakázkový tisk většího množství fotografií by byl uvedený výkon jistě nedostatečný, pro občasný vnitrofiremní tisk může CX-400 dobře vyhovovat.

 

V neposlední řadě si, kromě rychlosti a kvality tisku, povšimneme cenové stránky. Tiskárna Printpix CX-400 bude dodávána za cenu 19 990 Kč (bez DPH). Pro provoz zařízení je ale zřejmě zajímavější cena spotřebního materiálu. Role papíru Printpix je aktuálně v prodeji za 569 Kč (cena tentokrát včetně DPH). Vzhledem k tomu, že z jedné role papíru je možné (podle údajů výrobce) zhotovit 40 snímků formátu 100 x 148 mm, bude cena za jeden snímek tohoto formátu činit zhruba 14 Kč. To je cena vyšší než v běžném digitálním minilabu (fotografii odpovídajících rozměrů lze pořídit za zhruba poloviční cenu).

Mnohem obtížnější je srovnání s cenou za tisk fotografie na běžné ink-jetové fototiskárně. Zatímco ceny moderních ink-jetů drasticky klesly, ceny za kvalitní médium (fotopapír) a inkousty si vyšší hladinu stále drží. Orientace na trhu je těžká, relevantních a ověřených údajů je málo, situaci navíc dále komplikuje možnost tisknout na ink-jetové tiskárně neoriginálními (nebo i doplňovanými) inkousty na neoriginální papíry. Vzhledem k cenovému rozptylu lze jen říci, že v oboru kvalitního ink-jetového fotografického tisku najdeme řešení dražší i levnější, než je cena zhruba 56 Kč za výtisk formátu A4 (přepočet čtyř výše uvedených fotografií).

 

Printpix CX-400 je tiskárna, která bezesporu zaujme. Produkuje velmi kvalitní tisky, nerozeznatelné od klasické analogové fotografie, zároveň uživatele osvobozuje od jakékoliv manipulace se spotřebním materiálem (kromě papíru). Na druhou misku vah je třeba položit vyšší cenu za papír, pro někoho bude nevýhodou i nemožnost „ušetřit“ výše uvedenými triky s neoriginálním spotřebním materiálem.

 

Pro Svět tisku připravil Kamil Třešňák


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.