Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Wacom Graphire 3 - jako tužkou po papíře…
Roman Křivánek - Svět tisku // únor 2004

Tablet je polohovacím zařízením, které ve světě počítačové grafiky téměř konkuruje nejpoužívanější počítačové periferii – myši. Společnost Umax v nedávné době představila v této oblasti novinku, tablet Wacom Graphire 3.

 

Trocha historie?

V počátcích byl tablet jen elektromagnetickou „tužkou“ upevněnou na kabelu, kterou se pojíždělo po desce. Vzhledem k propojení pera s deskou bylo vcelku snadné snímat pohyb pera a přenášet jej do počítače. Je nabíledni, že pracovat s takovým zařízením nebylo úplně to pravé. Proto se výrobci zamysleli a vytvořili tablet, u něhož nebylo pero nijak spojeno s pracovní plochou a nic tak nebránilo volnému pohybu. Tak vznikla značka Wacom, která se od té doby stala jakýmsi synonymem těchto polohovacích zařízení. V průběhu let spatřily světlo světa tablety Wacom UltraPad, Intuos, Graphire, a také levná verze s názvem Volito. Zcela samostatnou kategorií je pak nejlepší (a také nejdražší) tablet nesoucí název Cintiq. Ten je kromě základní funkce tabletu vybaven také monitorem a u svých vlastníků zcela změnil práci na počítačové grafice. Všechny modely tabletů se postupně modernizují a vylepšují, a tak se na našem trhu objevil nejnovější model řady Graphire s pořadovým číslem „3“.

 

Trojka ve třech verzích

Tablet Graphire 3 je na trh dodáván nově celkem ve třech modifikacích, které by měly případnému zájemci ještě více usnadnit výběr. Všechny tyto modifikace disponují USB připojením, a tím pádem jsou k dispozici pro platformu PC i Mac (včetně Mac OS X).

Základní verze Graphire 3 „Classic“ disponuje aktivní plochou o velikosti 12,8 x 9,3 cm (A6) a obsahuje kromě tabletu a pera také myš, která ale funguje pouze na ploše tabletu. Ta je pro pohyb myši však velice malá a většina uživatelů, pokud chce myš, použije raději tu svou - klasickou.

Druhým modelem je Graphire 3 „Studio“. Tato verze má stejné technické parametry jako verze „Classic“, ovšem místo myši obsahuje kolekci několika užitečných programů. Prvním jsou Adobe Photoshop Elements 2.0 pro úpravu bitmapových obrázků. Jde o jakýsi „ořezaný“ Photoshop a využijí jej především tvůrci www stránek, protože absencí práce s CMYK režimem je pro klasické reklamní agentury a DTP studia nepoužitelný. Dalším programem je Pinacle Studio, sloužící pro práci s videem. Tento program je svým ovládáním velice jednoduchý, ale pro běžného domácího „střihače“ videa naprosto dostačuje. Archivační prohlížeč ACDSee asi není třeba představovat, snad jen uveďme, že u tabletu je přiložena jeho verze 5.0. Posledním softwarovým doplňkem je PenPalete LE. Ta obsahuje několik filtrů a pluginů pro bitmapové editory. Bohužel jen čtyři z nich jsou v použitelné – plné verzi, ty ostatní jsou jen jako „demo“, a tím pádem nepoužitelné. Domníváme se, že pokud firma přikládá nějaké programy, mělo by se jednat o plné verze, protože zákazník si za ně platí (i když jen nepatrně) a demoverzí je možné „postahovat“ z Internetu tisíce…

Posledním modelem je absolutní novinka řady Graphire – Graphire 3 „Studio XL“. Tato verze obsahuje všechny doplňky jako verze předchozí, tedy myš a grafický balíček. Kromě toho se ale liší jedním velice důležitým aspektem, a sice svou velikostí. Poprvé je totiž řada Graphire doplněna o nový rozměr – A5; aktivní plocha tabletu tak činí 21 x 15,2 cm. To jej řadí mezi skutečné grafické tablety, protože jak dokázaly průzkumy, je velikost A5 tou nejpoužívanější.

 

Píšeme, gumujeme (a pípáme)

Řada tabletů Graphire 3 obsahuje grafické pero „Standard“, tedy pero obsahující kromě hrotu také „gumu“ a dvoupolohové tlačítko. Použití pera je zcela jednoznačné, guma umožňuje automatické přepínání na nástroj „guma“ v bitmapových editorech (Photoshop, PhotoPaint atp.), a tlačítko umožňuje nahrazovat tlačítka myši, případně navolit své vlastní příkazy. Oproti verzi Graphire 2 byla zdvojnásobena hodnota rozlišení (citlivosti), se kterým se pero pohybuje po pracovní ploše, tedy z 1 000 na 2 000 dpi, což se s klasickou myší nedá srovnávat. Při kreslení či gumování je možné využívat celkem 512 stupňů přítlaku, což je rozhodně dostačující pro běžné kreslení či retušování.

Z hlediska pera nás trochu mrzí, že k tabletům Graphire 3 není možné dokoupit jiné pero, jako například k řadě Intuos, ale je to dáno technologií, protože řada Intuos disponuje dvojnásobnou hodnotou stupňů přítlaku (1 024).

Celkovou sílu přítlaku gumy i pera je možné nastavit v ovládacím panelu, a tak mohou s tabletem pracovat stejně dobře ti, kdo mají „lehkou ruku“, jako ti, jejichž tlak na pero je silnější. Poslední drobností je možnost ozvučení pera, ale bez této funkce bychom se asi obešli, protože po několika minutách klikání – a pípání – by se člověku rozskočila hlava.

 

Jak se kreslilo?

Na první pohled vypadá tablet Graphire 3 jako hračka, ale i přes své rozměry (měli jsme k dispozici velikost A6) je plnohodnotným pomocníkem, zejména při retuších a grafických úpravách ve Photoshopu. Fakt, že je možné využívat přítlak, umožňuje pohodlně vytvářet masky okolo objektů, retušovat a dokreslovat části obrázků bez toho, aby bylo neustále nutné nastavovat hodnoty nástrojů. Také vytváření cest je mnohem příjemnější, protože práce s perem je zkrátka přirozená. Trochu zde schází možnost nastavení tlačítek Menu, jako je tomu u vyššího modelu Intuos, ale tento nedostatek by měla vynahradit cena tabletu, která se pohybuje od 3 650 Kč za verzi „Classic“ až po 9 750 Kč za verzi „Studio XL“ – ceny jsou včetně DPH.

 

Resumé

Tablet Graphire 3 je určen zejména pro ty, kdo nedisponují příliš velkými finančními prostředky, a přesto si chtějí usnadnit a zpříjemnit práci v grafických editorech. Pro někoho se může velikost plochy A6 zdát příliš malá, ale je to jen zdání. Pro běžnou práci – nemluvíme o CAD aplikacích a profesionálním AirBrushi – je naprosto dostačující. Wacom Graphire 3 je jednoznačně podařený produkt, nicméně podle našeho názoru by prospělo uvedení ještě jedné, resp. dvou variant (A5 i A6) – bez softwaru a hlavně bez myši, bez níž se rozhodně uživatel obejde. To by mohlo přinést následné snížení ceny a tím pádem další přiblížení „peněžence českého uživatele“. Také by možná nebylo od věci se zamyslet nad tím, že by pero obsahovalo také scrollovací kolečko (nebo nějaký posuvník), protože pokud se někdo rozhodne používat pero pro kompletní ovládání s tím, že byl zvyklý na myš s kolečkem, pak je pohyb v dokumentech či adresářích poměrně nepříjemný.

 

Roman Křivánek


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.