Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Canon EOS 300D
Roman Křivánek - Svět tisku // leden 2004

V poslední době doznala oblast digitálních fotoaparátů neuvěřitelného boomu a snad všechny firmy se rozhodly obohatit trh o své modely výkonných digitálních fotoaparátů. Není nic neobvyklého potkat se s fotoaparáty i takových značek, pod nimiž si spíš představíme kuchyňské náčiní nebo doplňky k automobilu a jež se rozhodly zaútočit na zákazníka zejména cenou. Co na tom, že kvalita fotoaparátu je ve skutečnosti na velice pochybné úrovni. Jde přece o množství pixelů (většinou uváděných po interpolaci) a o cenu. Nebo ne?

Mezi společnostmi, které se rozhodly cenu přístrojů „posadit“ na co možná nejnižší úroveň ale nejsou jen tito „pseudovýrobci“. Když se pečlivě podíváme do ceníků a propagačních materiálů renomovaných značek, zjistíme, že i u nich ceny velice dramaticky poklesly. Nejlepším příkladem tohoto „přibližování se zákazníkově peněžence“ je společnost Canon, jež před několika měsíci uvedla na trh nový model digitální zrcadlovky pod názvem Canon EOS 300D.

 

Mladší bratr staršího bratra

Ti, kdo se pohybují alespoň v blízkosti fotografování, zcela jistě vědí, že označení EOS 300 případně EOS 300V přísluší klasické – filmové – zrcadlovce. Tato zrcadlovka byla v mnohých odborných médiích hodnocena vždy velice kladně a společnost Canon se proto rozhodla, že na „těle“ tohoto velice úspěšného kinofilmového fotoaparátu postaví fotoaparát digitální. Prakticky jediné, co bylo potřeba udělat, bylo odebrat zadní část přístroje s mechanikou pro film a nahradit ji CMOS senzorem. Tělo přístroje doznalo sice několika drobných změn, ale většinou šlo o změny kosmetické, a tak se každý, kdo vlastnil Canon řady EOS 300, s novou digitální zrcadlovkou skamarádí velice rychle.

 

Zrcadlo, zrcadlo

To, že fotoaparát Canon EOS 300D vychází z klasické zrcadlovky, má hned několik předností. Tou první je samotný princip zrcadlovky, tedy možnost průhledu přímo přes objektiv. To zaručuje stoprocentní vizuální kontrolu nad fotografovaným objektem, a to nejen co se týká jeho umístění v zorném poli, ale zejména v případě manuálního zaostřování, kdy jediným skutečným „čidlem“ je fotografovo oko. Většina digitálních fotoaparátů umožňuje sice „průhled přes objektiv“, ale ten je přenášen elektronicky a „promítán“ na LCD displejích (velkých na zadní straně, případně malých v hledáčcích). Už jenom fakt, že se obraz musí rozkládat na obrazové body, je ale silným omezením, protože ve skutečnosti většinou není poznat, jestli máme zaostřeno nebo ne. U zrcadlovky je průhled přes objektiv přímý, pomocí zrcadlových hranolů, a tím pádem zcela přirozený.

 

Objektiv

Druhou - a možná ještě větší - předností tohoto fotoaparátu je možnost výměny objektivů. U kompaktních fotoaparátů je fotograf odkázaný na to, co výrobce dal přístroji „do vínku“, tedy jaký zoom, světelnost atp. To znemožňuje jakékoliv vylepšování a „updaty“ fotoaparátu a ze zkušeností víme, že většina uživatelů se za nějakou dobu dostane na „hranice“ přístroje. S fotoaparátem Canon EOS 300D získá uživatel možnost používat konkrétní objektivy pro daný způsob fotografování. Například pro makrofotografii, sportovní fotografii, noční fotografování a mnoho dalších. Canon EOS 300D umožňuje aplikovat všechny objektivy modelové řady EF nebo nové objektivy EF-S vytvořené přímo pro digitální fotografii. To dává přístroji prakticky nekončící možnosti, protože jen z řady EF je na trhu kolem 60 objektivů - a to už by mělo uspokojit i náročně fotografy. Samozřejmě, že tyto objektivy nejsou nejlevnější, ale každému, kdo to s fotografováním myslí skutečně vážně, se rozhodně nějaká ta investice vyplatí. Kdo již některé z této řady objektivů vlastní, může zakoupit Canon EOS 300D jen jako samostatné tělo, tedy bez objektivu. Ti ostatní si zřejmě pořídí fotoaparát v „kitu“, tedy včetně základního objektivu řady EF-S. Tento objektiv s typovým označením EF-S1 má ohniskovou vzdálenost 28-90 mm (8-55/3,5-5,5) a jeho konstrukce je přizpůsobena digitální fotografii – je menší a lehčí. Fakt, že tento objektiv je pouze základní, rozhodně neznamená, že by byl nekvalitní. Naopak. Pouze ti, kdo chtějí používat při fotografování zoom, budou muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy a přikoupit nějaký objektiv s větším zoomem, protože přiblížení, které dává EF-S1, je skutečně minimální. Na druhou stranu cena, za kterou Canon tento objektiv v „kitu“ prodává, je ještě menší.


Všechny ovládací prvky jsou pohodlně dostupné

Ovládání shora

Samotný fakt, že jde o „digitalizovanou“ zrcadlovku Canon EOS 300, nasvědčuje, že fotoaparát je určený pro fotografování oběma rukama a podle toho jsou také na jeho těle rozmístěny ovládací prvky. Na horní straně vévodí poměrně velký otočný ovladač pro nastavení voleb režimu fotografování. Pro méně zdatné fotografy je připraven plně automatický režim a také přednastavené režimy – noční fotografie, sportovní režim, makro, krajinový režim a portrétový režim. Zcela jedinečným režimem je A-DEP, režim pro fotografování s co možná největší hloubkou ostrosti. Podstatou těchto přednastavených režimů je snaha fotografovi co možná nejvíce usnadnit pořizování snímků, nicméně každý, kdo se hodlá fotografováním zabývat trochu více než jen občas, se asi přikloní k režimům, kde si může sám nastavit co možná nejvíce parametrů a nemusí se spoléhat jen na automatiku fotoaparátu. Profesionálové zcela jistě sáhnou po jednom z poloautomatických režimů – s prioritou času nebo prioritou clony, či po plně manuálním režimu. Právě tato tři poslední nastavení jsou nejvíce využívána, protože jen s jejich pomocí je možné dle potřeby ovlivnit hloubku ostrosti fotografovaného předmětu, ale také libovolně přizpůsobit nastavení světel a stínů pomocí upravování clony a rychlosti závěrky.

Kolem tohoto otočného přepínače je základní přepínání – zapnuto/vypnuto. Zajímavostí je, že na testovaném přístroji byl tento přepínač po celou dobu testování v poloze On (zapnuto). Fotoaparát totiž umožňuje nastavení spořiče od jedné do třiceti minut, a tak se po dané době nečinnosti fotoaparát uvede do režimu „vypnuto“ a pro jeho opětovné zapnutí stačí jen stisknout do poloviny tlačítko spouště. Tato funkce výrazně šetří baterie.

Poslední dvě tlačítka pak slouží k přepínání mezi režimem klasického fotografování, samospouště a režimem sekvenčního fotografování, kdy fotoaparát dokáže zhotovit až 5 snímků za dvě sekundy.

 

Ovládání zezadu

Na zadní straně zabírá největší část 1,8“ LCD displej určený pro nastavení menu a pro prohlížení pořízených snímků. Bohužel není možné tento displej využít pro samotné fotografování, ale to v případě klasické zrcadlovky není vlastně ani nutné. Jedině snad ve chvílích, kdy bychom potřebovali fotografovat „nad hlavou“ nebo „u země“ bude otočný LCD (jako například u Canon PowerShot G3) chybět. Pro tyto případy je ale možné dokoupit tzv. úhlový hledáček, tedy jakýsi periskop, který umožní fotografování v situacích, kdy nemůžeme přiložit oko ke klasickému hledáčku. Nad velkým displejem je ještě jeden malý, kde se zobrazují hodnoty právě pořizované fotografie (clona, čas, citlivost atp.). Tyto informace se samozřejmě zobrazují také na spodní straně v hledáčku.

Na levé straně displeje je řada tlačítek sloužících pro vyvolání Menu, informace o nastavení přístroje a tři tlačítka pro prohlížení snímků, mazání a pro přeskakování mezi jednotlivými snímky.

Na pravé straně displeje je velký křížový ovladač pro pohyb v menu a také potvrzovací tlačítko „Set“. V režimu fotografování slouží pak horní tlačítko křížového ovladače pro určení hodnoty ISO (od 100 až do 1 600) a spodní pro nastavení bílého bodu.

Nad křížovým ovladačem je pak dvojice tlačítek pro osvětlení malého informačního displeje a tlačítko pro nastavení expozice. V pravém horním rohu pak ovládáme intenzitu vestavěného blesku a také tlačítko pro výběr ostřících bodů. V režimu prohlížení snímků pak tato dvě tlačítka slouží pro přibližování pořízených snímků.


Samozřejmostí je možnost snadné výměny objektivů

Přední strana

Kromě otvoru pro objektiv je na přední straně samozřejmě spoušť a také multifunkční ovládací kolečko, které mění své funkce podle toho, v jakém režimu se nacházíme a co konkrétně potřebujeme nastavit. Velice užitečným pomocníkem je malé tlačítko na levé straně přístroje vedle objektivu. To slouží pro kontrolní náhled hloubky ostrosti při manuálním fotografování.

 

Ostření

Samozřejmostí je možnost manuálního a automatického zaostřování – přepínač je vždy umístěn na objektivu. Při automatickém zaostřování má fotograf možnost vybrat ze sedmi měřících bodů nebo použít všechny najednou. Pokud stiskneme spoušť jen do poloviny, začne přístroj zaostřovat a potvrzení zaostření se zobrazí jak vizuálně (tečka v místě jednotlivých ostřících bodů), tak i pípnutím. Pokud přístroj „pípá“ a tečka v ostřícím bodu bliká, znamená to, že fotoaparát není schopen automaticky zaostřit. Pak můžeme přejít na manuální ostření nebo zvolit jinou pozici tak, abychom měli místo pro ostření výraznější. Při režimu manuálního ostření slouží pro zaostřování kroužek na objektivu. Trochu nepříjemný je ale fakt, že tvůrci současných fotoaparátů se stále více orientují na automatiku. Při manuálním ostření totiž není – kromě vlastního oka – žádná vizuální kontrola zaostření. V minulosti bylo u některých fotoaparátů například uprostřed hledáčku kolečko, vodorovně rozdělené na dvě poloviny. Při ostření se stačilo zaměřit na kolmici a pak otáčet ostřícím kroužkem do té doby, než se v obou polovinách kolečka kolmice „srovnala“.

 

… aby bílá bílá byla…

Samozřejmostí takto kvalitního fotoaparátu je možnost nastavení bílého bodu. Ten lze zvolit buď z přednastavených hodnot (automatika, zářivka, žárovka, denní světlo, soumrak, stín), nebo je možné tento bílý bod zadat přímo. To je rozhodně lepší, protože obsahuje přesné informace o právě probíhajících světelných podmínkách. Nastavení je velice jednoduché. Stačí jen vyfotografovat bílý objekt (papír) a v hlavním menu jej přiřadit nastavení bílého bodu. I když fotografujeme například v lehce žlutém světle, bude přístroj mít informaci, že to, co je ve skutečnosti bílé, bude bílé i na fotografii bez ohledu na to, jaké jsou světelné podmínky.


Ovládací menu je přehledné a orientace v něm je jednoduchá. Levá obrazovka představuje práci se snímky, pravá pak nastavení fotoaparátu

Ukládání a velikost snímků

Většina „digitáluchtivých“ uživatelů se bude zcela jistě zajímat o rozlišení fotoaparátu. CMOS snímač disponuje rozlišením 6,5 megapixelů (3 152 x 2 068), přičemž efektivní je 6,3 MPx (3 088 x 2 056). Nicméně nejvyšší rozlišení tohoto přístroje nebylo tím hlavním a rozhodně jsme mu nepřikládali velkou důležitost. Skutečně kvalitní fotografie umí vytvořit i přístroj s polovičními rozpoznávacími schopnostmi.

Stejně jako všechny ostatní fotoaparáty Canon, i „třístovka“ používá pro ukládání snímků Compact Flash kartu, která může mít maximální kapacitu až 1 GB (Compact Flash II). Pro úplnost dodejme, že už na 256MB kartu se vejde kolem sedmdesáti snímků v nejvyšší kvalitě. Kvalita snímků je rozdělena do sedmi stupňů, od rozlišení 1 536 x 1 024 s vysokou kompresí, přes rozlišení 3 072 x 2 048 s minimální kompresí až po formát RAW, kdy se data ukládají do fotoaparátu tak, jak byla pořízena, tedy s maximálním rozlišením snímače bez komprese. Při otevírání v počítači pak stačí zadat rozlišení, v jakém se má obrázek otevřít, s tím, že původní data v RAW formátu jsou stále zachována, protože obrázek se otevře jako kopie.

 

Přenos dat

Pro připojení do počítače slouží USB kabel. Trochu zklamal fakt, že používané rozhraní je jen 1.1. To v situaci, kdy například máme nafocenou celou 256 MB CF kartu, působí jako „brzda“ a v okamžiku, kdy začneme stahovat data, si můžeme jít klidně uvařit kávu… Je to zvláštní, protože v době, kdy se USB 2.0 (případně rozhraní FireWire) nachází prakticky ve všech nových počítačích, je rozhraní USB 1.1 téměř výjimkou. Pro stažení do počítače můžeme používat buď základní WIA driver, který udělá z fotoaparátu vlastně externí harddisk, nebo několik doplňujících programů pro stažení, prohlížení a úpravy snímků. Tyto aplikace jsou sice relativně kvalitní a jejich funkce jsou velice slušné, ale rozhodně doporučujeme profesionální programy (nejlépe Photoshop CS), protože jen s takovými je možné plně využít princip digitální fotografie. Data z fotoaparátu je možné také přímo tisknout na tiskárnách řady Canon BJ.

 

Mnoho příslušenství

V základní výbavě fotoaparátu toho není příliš mnoho – tělo přístroje, případně s objektivem, nabíječka akumulátoru, popruh na krk, propojovací USB kabel a CD s ovladači – nicméně řada fotoaparátů Canon EOS umožňuje doplnění výbavy o mnoho dalších doplňků. Kromě již zmíněného úhlového hledáčku a mnoha objektivů je možné dokoupit například externí blesky, pouzdro, napájecí CD propojku (pro přímé připojení do zásuvky při studiovém fotografování), dálkové ovládání a mnoho dalšího příslušenství. Je to sice „záběr na peněženku“, ale na druhou stranu mnoho z těchto doplňků výrazně usnadní a zkvalitní fotografovu práci.

 

Celkové zhodnocení

Canon EOS 300D je skutečným skvostem mezi digitálními zrcadlovkami. Nejen že se s ním pracuje naprosto skvěle, ale také kvalita snímků, které je pomocí něj možné vytvořit, je na velice vysoké úrovni. To platí nejen při manuálním nastavení, kdy drží přístroj v rukou skutečný profesionál - rovněž v automatickém nastavení pořizuje fotoaparát snímky, za které se rozhodně nikdo nemusí stydět. A systém přístroje je dokonalou školou pro všechny, kdo se chtějí naučit lépe fotografovat, protože fotoaparát poskytuje prakticky stoprocentní kontrolu nad pořizovanými snímky. Jediné, co Canon EOS 300D neumí, je vybrat správný objekt ze správného úhlu… To už se bude jeho majitel naučit sám.

 

A cena?

Jak už vyplývá z úvodního odstavce, je také cena tohoto přístroje zcela jedinečná. Základní cena přístroje bez objektivu je 32 780 Kč bez DPH. Cena „kitu“ včetně základního objektivu EF-S1 je pak 35 240 Kč bez DPH. Zde lze jen konstatovat, že tato cena pro digitální fotoaparát s rozlišením 6,5 megapixelu je skutečně velmi zajímavá.

 

Fotoaparát Canon EOS 300D
Záznamové médium CF karta, typ I a II
Kompatibilní objektivy objektivy Canon EF-S a EF
Efektivní rozlišení 6,30 megapixelů (3 088 x 2 056)
Poměr stran obrazu 3:2
Citlivost ISO 100-1 600
Rychlosti závěrky 1/4 000—30 s
LCD displej barevný 1,8“ LCD displej typu TFT

 

Pro Svět tisku připravil Roman Křivánek


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.