Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Krásné písmo Františka Muziky
Ivan Doležal - Svět tisku

Nepochybně největším počinem nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka v oblasti vydávání reprintů bylo vydání fotoreprintu kompletního Ottova naučného slovníku včetně všech dodatků. Nejnovější aktivitou uvedeného nakladatelství ve zmíněné oblasti je potom vydání monumentálního díla malíře, grafika, scénografa a jednoho z nejvýznamnějších českých typografů Františka Muziky Krásné písmo ve vývoji latinky.

Jedná se o reprint prvního vydání, které vyšlo v roce 1958 v tehdejším Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění. Tato kniha, za kterou autor získal o rok později zlatou medaili na Mezinárodní výstavě knižního umění (IBA), je výsledkem jeho studia dějin typografie a teoretických konceptů a usilovného shromažďování typografického materiálu všeho druhu.

 

 

Dvoudílné vydání je rozčleněno do pěti částí. První dvě, obsažené v prvním dílu, jsou věnovány latince starověku a raného středověku a latince v období gotiky. Druhý díl potom obsahuje části Latinka renesanční a renesančního typu, Latinka období baroka a klasicismu a závěrečnou část Latinka od počátku XIX. století.

Autor v tomto svém stěžejním typografickém díle podrobně postihl původ, vývoj a formální i historické vztahy nesčetných druhů latinkových písem v syntéze, která svým rozsahem a fundovaností u nás nemá ani po téměř padesáti letech od svého vzniku obdoby. Poutavé líčení vývoje písma označovaného jako latinka od starořímského období až po přehled jeho stavu ve 20. století je doprovázeno bohatým ilustračním materiálem. První díl obsahuje v textu 360 vyobrazení a úplných abeced historických latinkových písem a 100 obrazových příloh na křídovém papíře, ve druhém dílu je v textu 410 obrazových ukázek stejného charakteru a 48 stran křídových příloh.

Vydání reprintu díla Františka Muziky Krásné písmo je nepochybně velice záslužným činem, který zcela jistě potěšil výtvarníky, grafiky a vůbec všechny, kteří s písmem pracují a hezká písma mají rádi. Za zvýhodněnou cenu je možné tuto knihu získat i ve Vydavatelství Svět tisku.

 

Pro časopis Svět tisku připravil Ivan Doležal.

Publikaci si můžete objednat přes záložku předplatné  nebo zasláním vyplněného formuláře.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2017
Téma čísla:
KBA posouvá technologické hranice
Miyakoshi MLP-H
Koncept Push-to-Stop Heidelberg
EDP Awards pro Xerox RIALTO 900
Nová technologie Canon UVgel a tiskárna Océ Colorado 1640
KBA RotaJET řady L a VL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10. 9. 2017
LABELEXPO EUROPE 2017
25.-28. září 2017, Brusel
9 hal, 650 vystavovatelů

29. 8. 2017
Tiskaři v Německu
Německá odborná asociace tiskařů a médií Bundesverband Druck und Medien (bvdm) zveřejnila statistické výsledky daného oboru za loňský rok. Celkový finanční obrat se zvýšil z 20,2 mld. EUR v roce 2015 na 21,1 mld. EUR, investice sledovaných společností dosáhly výše až 666 mil. EUR.
V oboru tisku a médií v Německu je evidováno 8 316 společností, ve kterých pracovalo 139 399 zaměstnanců.

8. 3. 2017
Moderní technologie v polygrafii
Katedra polygrafie a fotofyziky Univerzity Pardubice otevírá v roce 2017 XI. ročník licenčního studia.
Licenční studium je určeno pro další vzdělávání a rekvalifikaci pracovníků, kteří pracují v polygrafickém průmyslu.
Více informací ZDE.

14. 2. 2017
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Vypisuje veřejnou zakázku na dodavatele polygrafických služeb "Zajištění a dodávka tiskových, DTP a distribučních služeb pro publicitu ESI fondů".
Podrobné informace naleznete na profilu zadavatele (MMR):
nen.nipez.cz
systémové číslo: N006/17/V00000266

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.