Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Laminace digitálního tisku
Patrik Thoma - Svět tisku // listopad 2003

Digitální tisk patří mezi rychle se rozvíjející tiskové techniky. Narůstá nejenom jeho využití, rozsah zakázek, ale pochopitelně také výsledná kvalita tisku. Výhody tohoto technologického postupu přitom asi není nutné příliš zdůrazňovat. Tiskové náklady již od jednoho či několika kusů a také možnosti personalizace jednotlivých tiskovin určitě hovoří samy za sebe. V oblasti digitálního tisku se však dnes již zdaleka nepoužívají pouze jednostranně potištěné dokumenty, ale se stále se zvyšující kvalitou tisku přibývají také zakázky náročnějšího charakteru.

Tyto zakázky si pak v mnoha případech vyžadují další úpravy, a to jak knihařské, tak i povrchové. V oblasti knihařských úprav jde především o skládání a spojování do nejrůznějších druhů vazeb, počínaje šitou vazbou V1 až po knižní vazbu V8. V oblasti povrchových úprav jde především o laminaci, která je však mnohdy považována u digitálního tisku za problematickou. Nejenom, že velké firmy zabývající se touto povrchovou úpravou mnohdy nejsou příliš ochotny zpracovat zakázku v nákladu jen několika kusů, ale u digitálního tisku se navíc vžilo i to, že při opatření tisku laminací ztrácí produkt původní barevnou věrnost a mohou se vyskytnout také další problémy. Jak si následně ukážeme, v některých případech může opravdu k tomuto problému docházet, existují však i technologické postupy, které jsou velmi vhodné pro laminaci digitálních produktů.
Nejprve se však podívejme, jaká je situace na světových trzích v oblasti laminace produktů OnDemand, jak jsou také digitální tisky označovány. Obecně lze říci, že světové laminační trhy jsou rozděleny na dva základní tábory, různící se v použitém laminovacím materiálu. V USA, kde je digitální tisk již velmi rozšířen, jasně dominuje laminace nylonovou fólií. Tyto fólie jsou dodávány ve standardních tloušťkách 31 až 42 mikronů a využívají se opravdu pro kompletní spektrum digitálních tiskových produktů. Výhodou tohoto materiálu oproti standardním polypropylenovým laminovacím fóliím, které se používají v Evropě, je především jejich schopnost absorbovat určité množství vzdušné vlhkosti. To je důležité například u jednostranné laminace, kde díky této vlastnosti zůstává arch delší dobu rovný a nedochází tak k jeho prohnutí ani v extrémních podmínkách. Jako typický příklad extrémních podmínek bychom mohli uvést vystavení produktu ve výloze obchodů apod. Na druhou stranu má pochopitelně použití nylonových fólií i své nevýhody, spočívající především ve vysoké pořizovací ceně. Ta je totiž přibližně třikrát až čtyřikrát vyšší než u fólií polypropylenových. Další nevýhodou použití nylonových fólií je fakt, že je nelze aplikovat na standardních laminátorech. Zde se problémy objevují především při zpracování v separátoru, kde je nutné jednotlivé archy oddělit. Nylonové fólie jsou totiž velmi pružné, a tak zde není možné využívat standardního naperforování a utržení. Separátory těchto laminovacích strojů proto musejí být vybaveny elektronicky řízeným „létajícím nožem“, který je nejenom investičně náročnější, ale v neposlední řadě při oddělování archů touto technologií může docházet k vyšší chybovosti než při klasickém perforačním postupu. U nylonových fólií je navíc nutné dosáhnout teploty okolo 150 °C. Z českých průmyslových laminátorů jsou tak na tento trh dodávány například laminátory Komfi, které mohou těchto vysokých teplot dosahovat, zatímco laminátory s vodním či olejovým vyhříváním tuto teplotu nedosáhnou.
Na rozdíl od USA v Evropě panují zcela odlišné tendence směřující spíše k jednodušším a především levnějším postupům. Z tohoto důvodu je řešení zaměřeno na použití polypropylenové fólie či jejích speciálních druhů. Významnou roli pak hrají také fólie na bázi polyesteru, které jsou k laminaci digitálních tisků rovněž hojně používány. Také jejich nevýhodou je, stejně jako u nylonových materiálů, vyšší pořizovací cena. V porovnání s nylonovými fóliemi je však polyester stále poněkud levnější.

Problémy laminace v digitálním tisku
Obecně lze říci, že problémy nejsou jednoznačné, a co může fungovat u jednoho technologického postupu, nemusí mít odpovídající výsledky při postupu jiném. V potaz je zde totiž nutné brát nejenom samotný digitální stroj, na němž je tisk prováděn, respektive tonery, které jsou zde k tisku použity, ale také samotný laminovací stroj – i ten má významný vliv na výslednou podobu laminovaného produktu. Opomenout pochopitelně nesmíme ani další vstupní materiál, kterým je laminovací fólie. Již jsme uvedli, že k použití jsou v tomto případě tři základní druhy – fólie nylonové, polyesterové a polypropylenové. Každá z těchto fólií má bezesporu své přednosti a na druhou stranu i své nevýhody. Jedním ze základních parametrů v našem regionu je především pořizovací cena, a tak se výrobci laminovacích strojů a jejich distributoři a firmy poskytující laminaci jako službu pochopitelně snaží využít co nejlevnější polypropylenové fólie. Navíc jsou nylonové fólie kvůli nutným úpravám ve strojovém vybavení u nás prakticky neprodejné.

Než se budeme zabývat jednotlivými druhy fólií, musíme se nejprve podrobněji podívat, k jakým potížím v oblasti digitálního tisku vlastně může docházet. S problémy se můžeme setkat především při aplikaci dalšího zpracování, jako je například drážkování. Zde totiž může v některých případech docházet k tzv. odskakování fólie od potištěného substrátu. Tento jev se vyskytuje především u tiskových produktů, kdy je na malé ploše umístěno větší množství drážek (bigů). Typickým příkladem takovéhoto produktu jsou například nejrůznější krabičky apod. Příčinou těchto problémů je především zanášení pórů potiskovaného substrátu. Řešením v termolaminaci je využití vyššího tlaku při fixaci fólie. To je však možné u průmyslových strojů na laminaci, kterými mnoho poskytovatelů digitálního tisku nedisponuje. Menší průmyslové stroje, jimiž tyto firmy často bývají vybaveny, pak významné zvýšení tlaku neumožňují. Proto se u některých druhů produktů musí využívat druhé varianty, kterou je fólie se speciálním lepidlem sloužící jako agresivnější pojidlo, tedy takové pojidlo, jež lépe ulpí na naneseném toneru. K tomuto účelu se pak používá většinou lepidel na bázi etylvinylacetátu (EVA).Těmi jsou také opatřeny všechny fólie firmy GBC, vyjma fólie HITAC.

Obecně lze tedy říci, že při použití dražších polyesterových fólií příliš problémů nevzniká, u levnějších polypropylenových fólií je nutné použít speciálních lepidel. Jednu z alternativních možností v oblasti polypropylenových fólií nabízí i společnost Formica CZ, výrobce laminátorů Foliant. Ty jsou mimo jiné určeny právě pro zpracování digitálních tisků (zejména série Foliant 400 byla vyvinuta právě pro laminaci digitálního tisku). Spolu s laminátory Foliant je pak dodávána i speciální fólie s označením TXF, kterou pro tuto firmu vyvinul korejský výrobce laminovacích fólií. Jedním ze základních požadavků při vývoji této fólie bylo zachování nízkých investičních nákladů a vyvinutí takového lepidla, jenž bude dobře fixovat fólii i na náročných digitálních tiscích s vysokým pokrytím. Tato speciální fólie je přitom dodávána ve dvou základních provedeních – lesklém a matném - a její ceny jsou jen nepatrně vyšší než u klasické polypropylenové fólie. Pro úplnost uveďme, že cena klasické laminační fólie na jeden arch ve formátu A3 je 70 haléřů v lesklém provedení a 1,15 Kč v provedení matném. Při aplikaci speciální fólie TXF jsou pak tyto ceny navýšeny na 99 haléřů v lesklé variantě, resp. 1,45 Kč v matném provedení. Větší odběratelé mohou pochopitelně svými odběry docílit dalších i významných slev.

Vliv digitálního stroje na výslednou laminaci
Výše jsme se zmínili, že na výslednou laminaci má v neposlední řadě vliv také použitý digitální stroj. Z výzkumů a podrobných testů společnosti Formica CZ pak vyplývá, že velmi dobrých výsledků laminace se standardní polypropylenovou fólií lze dosáhnout prakticky u všech tisků z digitálních strojů HP Indigo, Heidelberg NexPress, Xeikon nebo Canon. Naopak s největšími problémy se při těchto testech setkali u strojů firmy Xerox, které jsou však v našem regionu prakticky nejrozšířenější. Nedostatky v laminaci pak vznikají u zařízení starší generace, jako je například DocuColor DC12, a to i v případě, že dojde k použití speciální nové fólie TXF. Na následnou laminaci je proto nutné myslet již při samotném tisku – především při dávkování toneru apod. Pokud výsledná tiskovina obsahuje velké tmavé plochy, osvědčilo se laminaci neprovádět hned po tisku, ale nejdříve jednu hodinu po jeho dokončení.

Velmi dobrých výsledků je s fólií TXF naopak dosahováno u digitálních strojů nové generace, jako jsou například modely DocuColor 3535 a DocuColor 6060. O tom, že je laminace na strojích Xerox s touto fólií řešitelná, svědčí mimo jiné i to, že tato společnost vydala na laminátory Foliant aplikující fólii TXF atest správné funkčnosti a kompatibility. Zkoušky firmy Xerox se přitom týkají laminace digitálních tisků ze strojů DocuColor řady 2000, DC12 a DC40 a atest byl vydán v červnu 2002. Laminace výstupů z nejnovějších digitálních tiskových strojů zn. Xerox na laminátorech Foliant je v USA testována právě nyní.

Pro Svět tisku připravil Patrik Thoma


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.