Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Wacom Cintiq 21 a Art Maker
Roman Křivánek - Svět tisku

Když bylo před několika lety představeno první zařízení, umožňující „psaní a kreslení“ v grafických programech prostřednictvím tužky (tehdy ještě připojené drátem), byl tento objev považován za průlom v ovládání počítače.

Budoucnost ale ukázala, že si většina uživatelů mnohem lépe zvykla na myš než na pero, pomocí něhož je možné se zcela libovolně pohybovat v menu počítače. A tak se tablet – jak byl systém, obsahující tužku a elektromagnetickou destičku, nazván – stal doménou grafiků, výtvarníků a kreslířů. Ale přes všechny svoje výhody, mezi něž patřilo postupné odstranění přívodního kabelu a osvobození pohybu nebo možnost tlakového ovládání kreslícího nástroje, mělo (a stále má) toto zařízení jeden nedostatek. Jeho uživatel si musí zvyknout na skutečnost, že jeho oči směřují do zcela jiných míst, než kde se pohybuje ruka s perem. Ale i tento problém byl překonán. Začátkem roku 2002 byl firmou Wacom uveden na trh systém, slučující LCD monitor a tablet dohromady. Zařízení dostalo název Wacom Cintiq. Tehdy šlo vlastně o 15” LCD monitor, který bylo možné různě sklápět nebo položit na klín a pohodlně kreslit, aniž by si uživatel musel domýšlet, kterým směrem se jeho ruka pohybuje. Uplynuly tři roky a světlo světa spatřil mladší, ale mnohem vzrostlejší bratříček, který nese označení Wacom Cintiq 21UX.

 

Vzhled a vybavení

Už při pohledu na obal je zcela jasné, že Wacom Cintiq 21UX nebude žádný drobeček. Jak již bylo řečeno, číslo „21“ v jeho názvu znamená velikost úhlopříčky LCD. V krabici nalezne uživatel kromě obrazovky ještě masivní stojan, síťový adaptér a potřebné ovladače. Zapojení tabletu je velice jednoduché – jen je třeba počítat s tím, že kromě výstupu z grafické karty musíme mít volný ještě jeden USB port. Tablet je možné zapojit buď přímo do digitálního výstupu DV-I, nebo pomocí přiložené redukce do klasického VGA portu. V případě, že má uživatel možnost připojení jen jednoho monitoru, se pak z tabletu stává „vylepšený“ primární monitor. V současné době má ale většina videokaret výstupy dva – jeden klasický a jeden DV-I (některé nejnovější dokonce mají digitální výstupy dva a postrádají už klasický VGA konektor), a tak je možné tablet využívat jako primární nebo jako sekundární monitor, což s sebou přináší mnohé výhody. Při umísťování tabletu na pracovní stůl je třeba dát pozor na přívodní kabel, který není příliš dlouhý, ale co mu chybí na délce, to si vynahradil na tloušťce – jeho průměr si v ničem nezadá v porovnání s vysokonapěťovými elektrárenskými kabely.

 


Moderní design a snadné ovládání pomocí programovatelných tlačítek po obou stranách – to je Wacom Cintiq 21UX

 

Narozdíl od klasických LCD monitorů má Cintiq poměrně široké okraje, sloužící pro pohodlnější práci. Po obou stranách displeje jsou rozmístěna čtyři programovatelná funkční tlačítka a vedle nich pak scrollovací plošky „Touch Strip“ o velikosti 12 x 56 mm. Tyto plošky slouží k rolování nebo k zoomování obrazu. Jsou užitečné především ve chvílích, kdy má uživatel LCD tablet umístěný na klíně nebo položený „naplocho“ na pracovním stole. Na horní straně tabletu se nachází pouze hlavní vypínač a spodní okraj je zcela bez ovládacích prvků. To je zcela logické, protože jakýkoliv výstupek by překážel při práci.

Základní pero „Grip Pen“, dodávané k tabletu, je absolutně stejné jako u ostatních tabletů Intuos a podle našeho názoru jde o nejlepší kreslící nástroj, jaký kdy Wacom vytvořil. Jeho tvar, tloušťka a hmotnost je naprosto ideální. Navíc pogumovaná spodní část zajišťuje pohodlné držení a zabraňuje vyklouznutí pera z ruky. Dvě tlačítka na boku pera je možné libovolně definovat, nicméně jejich defaultní nastavení – spodní tlačítko nahrazuje pravé a horní tlačítko pak dvojklik levým tlačítkem myši – bude asi používat velká většina uživatelů. Zajímavostí pera Grip Pen je možnost využití několika různých přiložených hrotů. Základní hrot simuluje klasickou tužku, druhý pak plsťový hrot fixu a poslední je opatřen pružinkou a umožňuje plynulejší přítlak pera. Pro pero je přiložen klasický malý stojánek pro postavení pera na stůl a dále pak malý úchyt pro připevnění pera přímo k horní straně LCD tabletu. Ten je užitečný zejména ve chvílích, kdy uživatel pracuje s tabletem na klíně.

 

Instalace

Instalace jako taková je velice jednoduchá a v ničem se neliší od instalací ostatních tabletů značky Wacom. Stačí vložit CD a „proklikat“ se až do konce. Po následném restartu, nutném pro korektní načtení všech potřebných ovladačů do systému, je již možné plně využívat všechny vymoženosti a výhody, které LCD tablet přináší.

 

První kroky a nastavení

Ti, kdo mají s tablety jistou zkušenost, asi okamžitě po zprovoznění vstoupí do nastavení tabletu a přizpůsobí si jeho parametry tak, jak byli doposud zvyklí. Tedy upraví si hodnoty přítlaku, náklonu a případně také přednastavení funkčních kláves. Narozdíl od klasických tabletů není nutné nastavovat rozšíření pracovní plochy na dva monitory, protože tablet je sám o sobě monitorem. Co je ale rozhodně potřeba podstoupit hned zpočátku, je kalibrace tabletu. Ta spočívá v „kliknutí“ perem postupně na dva křížky (v levém horním a v pravém dolním rohu), které kalibrační program zobrazí. Tím je zajištěno přesné vedení kurzoru v místě doteku pera. V případě, že uživatel toto nastavení neprovede, může se snadno stát, že se bude perem dotýkat o několik milimetrů jinde, než ve skutečnosti bude kurzor na obrazovce, a tak se skutečně pracovat nedá.

Dalším krokem při základním nastavení je definice citlivosti pera, úhel náklonu, charakter jeho hrotu, dále přiřazení požadovaných funkcí jednotlivým tlačítkům, a rovněž definice Touch Stripu. Všechna tato nastavení se dají okamžitě vyzkoušet. Velkou výhodou je, že je nejen lze uložit pro všechny programové aplikace, ale je také možné každému jednotlivému programu přiřadit zcela odlišné nastavení. Kromě toho lze k tabletu přikoupit i další pera a hroty, jako například Airbrush nebo Art Maker. Tím se z tabletu stává jedinečný nástroj s velmi vysokou variabilitou.

K tabletu Wacom Cintiq 21UX je standardně dodáván program Corel Painter Essentials 2, který je vlastně „ořezanou verzí“ klasického Painteru a umožňuje především kreslení a malování. Dostatečně tak demonstruje všechny možnosti pera a tabletu.

 


Nové pero „Art Maker“ spolu se základním perem „Grip Pen“ (ve stojánku)

 

Monitor

Vzhledem k tomu, že jde v první řadě o 21” monitor, je nasnadě, že by měl mít také adekvátní rozlišení pracovní plochy. Její celková velikost je 432 x 324 mm. Wacom Cintiq 21UX má nativní rozlišení UXGA 1 600 x 1 200 při barevné hloubce 24 bitů (16,7 miliónu barev), což je plně dostačující pro kreslící programy, bitmapové editory i pro zlomové programy. Kontrastní poměr monitoru je 400:1 a úhel zobrazeni 85/85. To jsou hodnoty, které zajišťují velice dobrou viditelnost i při pohledu z boku. Nicméně tablet je určen především pro pohled přímý. Příjemná jsou velice široká hardwarová nastavení samotného monitoru, kde se dá nastavit jas, kontrast i barevná teplota. Tro-chu nás mrzelo, že tablet nelze hardwarově nakalibrovat, což by u takovéhoto typu zařízení nebylo asi od věci, ale i při manuálním nastavení je možné docílit poměrně dobré barevné shody. Displej samotný má zobrazovací plochu potaženou antireflexní fólií, jež zabraňuje nechtěnému odrazu světla od plochy monitoru a zároveň slouží jako jakási „imitace“ papíru – její povrch je mírně zdrsněný a pero po něm nesklouzává.

 

Tablet

Vzhledem k tomu, že je Wacom Cintiq 21UX především polohovací zařízení, zajímalo nás však mnohem víc, jak si poradí při práci s perem, a to zejména při retušování a kreslení. Možná to vypadá nelogicky, ale obě tyto činnosti jsou odlišnější, než by se mohlo zdát. Při kreslení je pero využíváno jako základní kreslící nástroj a všechny úkony a „tahy“ provádí uživatel na prázdný „papír“. K objasnění největšího rozdílu se dostaneme v odstavci věnovaném retušování. Při kreslení se pero i tablet chová naprosto korektně a práce s ním je prakticky shodná jako při klasickém kreslení na papíře. Záleží samozřejmě na nastavení, ale i při základním (defaultním) je možné „vykouzlit“ nádherné a věrné kresby či malby. Rozhodně tomu výrazně napomáhá citlivost pera a přítlak. Přiložený program Painter Essentials 2 pak umožňuje dokonalé využití všech předností tabletu, tedy celkového rozlišení 200 řádků na jeden milimetr (5 080 lpi) a také 1 024 stupňů přítlaku. Ve volném „překladu“ to znamená, že v rozmezí jednoho palce (2,54 cm) dokáže tablet Intuos 3 rozlišit celkem 2 000 pozic s tím, že v každé pozici rozpoznává cekem 1 024 poloh a přitlačení pera k povrchu tabletu. Tato až neuvěřitelná hodnota jednoznačně dokazuje, že možnosti počítačového kreslení a retušování se posunuly do maximálních hodnot, které lidská ruka už prakticky ani nedokáže využít a případné další zvyšování hodnoty přítlaku by bylo zcela zbytečné.

 

Práce s tabletem

Byli jsme velice zvědavi, jak si model Cintiq 21UX povede v přímém pracovním nasazení. V prvních okamžicích jsme byli doslova uchváceni, především při práci v kreslícím programu Painter Essentials 2. Práce zde byla natolik přirozená, že po několika desítkách minut nám vůbec nepřipadalo, že kreslíme po obrazovce monitoru. Snad jen hmotnost tabletu, který jsme si pro pohodlnější kreslení položili na klín, byla malým nedostatkem, protože jeho 8,5 kg je skutečně znát. Ale po určité době jsme si zvykli. Pokud je uživatel zvyklý na „malířské plátno“ a nechá si tablet ve svislé poloze, pak jej hmotnost tabletu trápit nemusí. Tablet jako takový je uložen ve stojanu, který se dá sklápět téměř v rozsahu 90 stupňů. Trochu nepříjemná je však skutečnost, že tablet není ve stojanu pevně zaaretován, a trochu „tvrdší“ ruka jej může snadno natočit. Je to škoda, protože by stačilo jen v uchycení tabletu ve stojanu vytvořit nějaký doraz, znemožňující volné otáčení LCD tabletu podél jeho svislé osy. Druhou „funkcí“, kterou tablet umožňuje a k níž jsme jej plně využívali, bylo retušování v bitmapovém editoru Photoshop. I zde splnil LCD tablet všechna očekávání a práce s ním byla velice pohodlná a zcela přirozená. Jedna skutečnost ale bohužel naše pozitivní stanovisko trochu pokazila. Souvisí velice úzce s technologií LCD displeje jako takového. Hlavní plocha displeje se na dotek prakticky neliší od klasických LCD displejů. A každý, kdo někdy s LCD displejem přišel do styku, ví, že stačí jen lehký tlak na jeho plochu a kolem místa tlaku se ukáže tmavá skvrna. Jakmile tlak povolí, sice okamžitě zmizí, ale ve chvíli tlaku se skvrna opět objeví. Přestože je tablet Wacom Cintiq 21UX opatřen ochrannou vrstvou, která tento jev minimalizuje, přece jen se při silnějším zatlačení černá plocha objeví. A to bohužel v případě tlakového tabletu není zcela ideální. Právě při retuších je tento nedostatek nejpatrnější, protože uživatel v okamžiku tlaku nevidí, co se s obrázkem ve skutečnosti děje. Pokud je pero nastaveno na velmi citlivý tlak, není to až tak markantní, ale když si někdo nastaví citlivost přítlaku na nejnižší hodnoty s tím, že pokud chce 100% přítlak, musí skutečně na pero zatlačit, pak je tato skutečnost velice nepříjemná. Možná by stačilo pokrýt plochu displeje nějakou pevnější a na dotek méně „ohebnou“ látkou, jež by se neprohýbala tolik a tím pádem netlačila na vlastní plochu LCD displeje. Ne zcela ideální je také umístění ovládacích tlačítek pro nastavení monitoru. Ta jsou na zadní straně, těsně pod horním okrajem. A pro ovládání je nutné si jejich rozmístění buď pamatovat, nebo nastavovat monitor vstoje. K dobru výrobce je však třeba připočíst, že nastavení monitoru se nedělá tak často, a předpokládáme, že místo pro tato tlačítka bylo zvoleno s ohledem na to, že tablet se používá také „na klíně“ a tvůrci tabletu zřejmě chtěli zabránit nechtěnému stisknutí tlačítek. Na druhou stranu si ale myslíme, že umístění tlačítek vpředu na spodní části pod nějakou krytku by možná výše zmíněný nedostatek zcela odstranilo.

 


Polohovatelný masivní stojan zajišťuje stabilitu tabletu na pracovním stole

 

Art Maker

Kromě základního pera „Grip Pen“ jsme měli možnost testovat tablet spolu s další novinkou Wacom – grafickým perem Art Maker. Tento nástroj nejen umožňuje vertikální tlakový přenos jako u ostatních grafických per Wacom, ale dokáže ještě rozlišovat úhel rotace pera na ploše tabletu v celém rozsahu 360 stupňů. Tuto zcela jedinečnou vlastnost umožňují dvě cívky, umístěné nad hrotem pera. Ten má, stejně jako pero samotné, zcela neobvyklý tvar a připomíná tak trochu seříznutý hrot silného fixu. Právě tento tvar dává uživateli plnou kontrolu nad momentální „rotační“ polohou pera a tím prakticky ideálně napodobuje různé typy štětců, značkovačů a kaligrafických per. Pouhým pootočením se tak ze silné čáry stane čára tenká a zároveň zůstává plně zachována funkčnost přítlaku. Tato funkce tak výrazně usnadní práci především klasickým výtvarníkům, kteří se do dnešní doby museli rozhodovat, zda budou přítlakem pera měnit „množství barvy“ nebo tvar a velikost stopy. Nyní lze nastavit pro přítlak kapacitu přenášení barvy a tvar měnit právě pootáčením pera. Nástroj Art Maker tak výrazně zlepšuje nejen přirozenost práce s tabletem, ale zároveň zvyšuje i celkovou kreativitu. Stejně jako pero Grip Pen, i Art Maker umožňuje výměnu hrotů pera a kromě základního „tvrdého“ hrotu je v balení ještě druhý, „měkký“ hrot.

 

Celkové zhodnocení

Podle našeho názoru je LCD Tablet Wacom Cintiq 21UX velice užitečnou pomůckou při kreativní a výtvarné práci na počítači. Výhodou je, že si není nutné zvykat na skutečnost, že se „ruka pohybuje na jiném místě než oko“. Také pero Art Maker je naprosto ideálním nástrojem pro všechny kreativní výtvarníky. Bohužel ale má tablet jako takový dva poměrně velké nedostatky. Tím prvním je již uvedený problém s černou plochou pod hrotem pera při silnějším tlaku na plochu tabletu. Tím druhým „problémem“ je cena produktu, která se pohybuje kolem 120 000 Kč (včetně DPH) – a to není rozhodně málo. Asi si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, než se takovéto periferie, byť například v menších velikostech, stanou zcela běžnou věcí a za ty „nadstandardně velké“ budeme jen připlácet. Ta doba zcela jistě přijde. Vzpomeňme si například na ceny LCD monitorů před pár lety. Asi jen málokdo byl ochoten zaplatit kolem 50 000 korun za 17” LCD displej. A dnes je jejich cena pod hranicí deseti tisíc. Takže nezbývá než doufat, že si LCD tablety povedou alespoň podobně.

 

Pro Svět tisku připravil Roman Křivánek

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 10 / 2005.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× UMAX představuje nový tablet Wacom Graphire3 (1. 2. 2004 - )
× Wacom Graphire 3 - jako tužkou po papíře… (16. 2. 2004 - Roman Křivánek)
× UMAX představuje nový tablet Wacom PenPartner „PenPartner – nejmenší Wacom“ (10. 5. 2004 - )
× UMAX představuje novou řadu tabletů Wacom Intuos3 (9. 9. 2004 - )
× Wacom Intuos 3 - citlivější kreslení (4. 3. 2005 - Roman Křivánek)
× UMAX představuje nové LCD tablety WACOM (8. 3. 2005 - )
× UMAX představuje nový model tabletu Wacom – Volito2 (22. 3. 2005 - )
× UMAX představuje nový Wacom tablet – Graphire Bluetooth (27. 4. 2005 - )
× Wacom Graphire Bluetooth (23. 6. 2005 - Roman Křivánek)
× UMAX představuje nový Wacom tablet – Graphire4 (20. 9. 2005 - )


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.