Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...

Projekt Diacritics
Filip Blažek - TYPO

Internetový projekt Diacritics jsem poprvé představil 16. dubna 2005 před zaplněným sálem na konferenci Typo.Graphic.Beirut. Diacritics je unikátní databáze informací o diakritických znaménkách: jaký mají mít tvar, velikost, umístění, v jakém jazyce se konkrétní diakritická znaménka používají a další podrobnosti. Web projektu funguje na principu Wikipedie, a tak může kdokoli přispět svými znalostmi.

Jako grafický designér si již mnoho let uvědomuji, jak může nekvalitní diakritika pokazit jinak velmi pěkné písmo. Technicky i esteticky nepovedené akcenty některých počítačových fontů bohužel velmi negativně ovlivňují typografii národů střední a východní Evropy. Ale není se čemu divit. Informací, jak mají akcenty vypadat, jak se umisťují a jak se používají, je velmi málo, navíc jsou roztroušeny po různých knihách, internetových diskusích a obtížně dostupných článcích v mnoha jazycích. Proto jsem před rokem v desátém čísle časopisu Typo publikoval rozsáhlý text o diakritických znaménkách a přislíbil jsem, že informace budou časem k dispozici on-line. Nyní se mi to podařilo, webové stránky projektu fungují a navíc jsou informace výrazně rozšířeny, opraveny a doplněny. Po dlouhé úvaze jsem se rozhodl, že stránky projektu Diacritics budou (zatím) pouze v angličtině. (Alespoň do té doby, než se najde někdo, kdo nezištně pomůže s překladem do dalšího jazyka.) On-line databáze nyní obsahuje přehled akcentů užívaných v evropských jazycích, které píší latinkou. Ke každému znaménku jsou doplněny informace o jeho historii, užití a zejména správném vzhledu, tedy jaký tvar, velikost a umístění má dané znaménko mít. Malá tabulka obsahuje doplňkové informace, například seznam jazyků, ve kterých se akcent objevuje, Unicode index, postscriptové jméno. Po kliknutí na konkrétní jazyk se objeví stránka s informacemi vztahujícími se k danému jazyku. Zde jsou uvedena diakritická znaménka užívaná v tomto jazyce, přehledný seznam akcentovaných znaků včetně Unicode indexů a postscriptových názvů a také obvyklé abecední řazení.

Aby byla databáze přístupná každému a hlavně aby kdokoliv mohl přispět svými znalostmi, inspiroval jsem se osvědčeným modelem encyklopedie Wikipedia. Editování textů a informací projektu Diacritics je proto velmi jednoduché. Přihlášený uživatel se po stisknutí editačního tlačítka na každé stránce dostane do editačního režimu, kde může i bez znalosti HTML kódu pohodlně měnit, doplňovat, ale i mazat zveřejněné informace. Systém je samozřejmě zabezpečen proti zneužití inteligentním zálohováním. V současné době pracuji s programátorem Bohdanem Kolečkem na dalším rozšíření projektu. Především přibude podpora pro další písmové systémy: kromě latinky tak bude možné do databáze pohodlně vložit i informace třeba o akcentech v cyrilici, alfabetě, arabštině nebo hebrejštině. Zároveň se připravuje i možnost doplnit do systému obrázky s ukázkami správné a nesprávné diakritiky.

Projekt Diacritics se liší od iniciativy Decodeunicode, o které píše na str. 12–18 Johannes Bergerhausen. Přestože jsou obě databáze založené na podobném principu a mohou teoreticky o diakritických znaménkách obsahovat stejné informace, předností Diacritics je zejména automatická provázanost akcentů s jednotlivými jazyky, velmi přehledné uživatelské rozhraní a seznam literatury a odkazů.

Projekt Diacritics již žije svým vlastním životem. O své znalosti se zatím podělila asi dvacítka typografů z nejrůznějších míst světa – od Spojených států po Vietnam – a každý týden přibývají noví uživatelé systému. Máte-li chuť přispět, přihlaste se na http://diacritics.typo.cz.


 

Filip Blažek

 

Článek vyšel v časopise Typo.16.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.