Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Epson Stylus Photo R1800 - fotografická tiskárna formátu A3+
Kamil Třešňák - Svět tisku

Produktové řady tiskáren Epson se letos podstatně rozrůstají, a pro grafický průmysl je důležité, že mezi novinkami nechybí ani tiskárny, určené pro poloprofesionální a náročnou profesionální praxi. Novinka pro poloprofesionální segment, Epson Stylus Photo R1800, přináší vysoce kvalitní fotografický tisk ve formátu A3+.

Dubnový Graphic & Photo Congress firmy Epson v Polsku přinesl řadu novinek, zaměřených na fotografický i proofingový segment ink-jetového tisku a cílených na téměř všechny skupiny uživatelů, od amatérů přes pokročilejší poloprofesionály až k nejnáročnějším profesionálním fotografům a uživatelům v grafickém průmyslu. Nejmasivnější mediální ohlas zaznamenávají pochopitelně inkousty UltraChrome K3 a tiskárny, které jejich výhod využívají, stranou zájmu ale nemohou zůstat ani další novinky, ať již inovovaná předchozí zařízení, nebo zcela nové modely. Jedním z nich je právě fototiskárna Epson Stylus Pro R1800.

Epson SP R1800 je celkem logickým následníkem modelu SP R800, tedy tiskárny, jež přišla s vysoce kvalitním fotografickým tiskem inkousty UltraChrome Hi-Gloss, pro náročnější úlohy byla ale značně znevýhodněna tiskem jen na formát A4. S modelem SP R1800 Epson volání po expanzi do většího formátu vyslyšel.

Lze říci, že ve spektru zařízení a inkoustů Epson je SP R1800 obecně určena pro náročné amatérské a poloprofesionální využití; vzhledem ke kvalitám tiskárny je ale možné i využití v profesionální praxi všude tam, kde není nutné sáhnout buď po špičkových vlastnostech inkoustů UltraChrome K3, nebo po větším formátu tisku, než je A3+. Pro lepší orientaci se nejprve krátce podívejme na produktové členění tiskáren a inkoustů.

 


Gamut tiskárny Epson SP R1800 (Epson Premium Semigloss)

 

V tiskárnách Epson jsou v současnosti používány tři typy inkoustů. Nižší fotografické modely pracují s dye based inkousty Epson a jsou určeny pro nejširší spotřební použití – mezi fototiskárnami jde například o model Epson Stylus Photo 1290S nebo multifunkční zařízení Stylus Photo RX700.

Vyšší stupeň představují inkousty UltraChrome Hi-Gloss, používané v tiskárnách formátu A4 až A3+ pro náročný amatérský a poloprofesionální trh; hlavní důraz je kladen na kvalitní tisk lesklých fotografií, aniž by ale byla upozaděna kvalita tisku na matná média – Epson SP R1800 je právě zástupcem této kategorie.

Nejvyšší variantou jsou nové inkousty UltraChrome K3, obsahující tři černé barvy. Jsou nasazeny v profesionálních velkoformátových tiskárnách, počínaje vstupním modelem Epson SP R2400 až po SP 9800 se šířkou tisku 44”, zaměřených jak na profesionální fotografy, tak na segment proofingu.

Spolu s inkousty přicházejí tři nové modely tiskáren ve formátu A3+. Epson SP 1290S s rozlišením 2 880 dpi používá dye based inkousty a je určen pro nejširší amatérské použití, Epson SP1800 pracuje s inkousty UltraChrome Hi-Gloss a Epson SP R2400 je vstupním modelem mezi tiskárnami pro inkousty UltraChrome K3; tiskárna se má v produktové řadě stát nástupcem úspěšného modelu SP 2100 a je určena pro náročné profesionální nasazení v nižších formátech.

 

Inkousty UltraChrome Hi-Gloss

Pigmentové inkousty UltraChrome Hi-Gloss jsou navrženy speciálně pro fotografický tisk, a zejména pro tisk lesklých fotografií. Specifikem barevných inkoustů UltraChrome je, že každá pigmentová částice v inkoustu je potažena polymerem, čímž se mimo jiné podstatně zvyšuje stejnoměrnost orientace pigmentových částic po nanesení na papír. Sada UltraChrome Hi-Gloss je navíc doplněna o osmý inkoust – Gloss Optimizer. Úkolem Gloss Optimizeru je přesné a jemné dorovnávání lesku povrchu fotografie; praktický test skutečně ukázal, že fotografie vykazují velmi rovnoměrný, vyrovnaný lesk po celé ploše. Gloss Optimizer není nasazen globálně, tiskárna jej nanáší jen v místech, kde jsou buď velmi světlé pasáže, nebo tam, kde je použito málo barvy (případně žádná) – což jsou situace, kde jinak dochází k (různě výraznému) lokálnímu snížení lesku vytištěné fotografie. Z pohledu uživatele se Gloss Optimizer jeví jako běžná barva, je dodáván ve stejném zásobníku jako ostatní inkousty.

Osmibarevná sada inkoustů UltraChrome Hi-Gloss obsahuje kromě právě zmíněného Gloss Optimizeru tři základní primární barvy C, M, Y, tradičně doplněné o dva typy černého inkoustu, Photo Black a Matte Black, používané pro tisk na lesklé a matné papíry (SP R1800 tak přebírá výhodu, již dříve zavedenou vyšším modelem Stylus Pro 4000, kdy uživatel nemusí při výměně média měnit i černé barvy, čímž ušetří podstatné množství inkoustů). Pro rozšíření barevného gamutu je sada doplněna o další dva inkousty, R a B (červený a modrý). Zvýšení barevného rozsahu proti CMYLcLmK tiskárnám je na výtiscích vizuálně patrné, exaktně pak rozšíření potvrzuje i profil tiskárny, kde je v 3D i 2D zobrazení patrné znatelné rozšíření gamutu (RGB profil byl vytvořen v aplikaci MonacoProfiler za pomoci chart readeru X-Rite DTP70). Pro někoho může být překvapením, že tiskárna nevyužívá výhod „lehkých“ inkoustů Lc a Lm, stejně tak se ale bez nich obešla již SP R800; provedené testovací výtisky v tomto směru žádné potíže s gradací jemných tónů nevykazují.

Je známo, že inkousty kategorie UltraChrome si obecně získaly v profesionální sféře dobré renomé pro rychlé ustálení a dlouhodobou trvanlivost výtisků. Pro inkousty UltraChrome Hi-Gloss je výrobcem udávána trvanlivost beze změny barevnosti obrazu 80 let; připomeňme, že jde o odhady, provedené na základě zrychlených testů v extrémních podmínkách, srovnání s ostatními produkty je částečně ztíženo tím, že Epson na rozdíl od konkurence používá vlastní metodiku testů.

 

Technické a konstrukční detaily

Epson Stylus Photo R1800 je osmibarevná tiskárna formátu A3+. Pracuje s inkousty UltraChrome Hi-Gloss. Obsahuje tiskovou hlavu Micro Piezo s celkem 1 440 tryskami, kde je na každou z osmi barev, včetně Gloss Optimizeru, vyhrazeno 180 trysek; zvýšený počet trysek (ve srovnání se staršími modely Epson) se, jako dříve například u modelu SP 4000, příznivě odráží na solidní rychlosti tisku. Hlava pracuje s proměnnou velikostí kapky, nejnižší objem činí 1,5 pl (s využitím technologií Epson Variable-sized Droplet Technology a Ultra MicroDot). Rozlišení tiskárny činí 5 750 x 1 440 dpi, jde ovšem o optimalizované rozlišení, využívající technologii Resolution Performance Management (RPM), dostupné jen na některých médiích. O principu RPM nejsou zatím publikovány podrobnější informace, stejně tak není oficiálně udáváno nativní hardwarové rozlišení tiskárny.

Zásobník papíru je řešen jako klasický podavač, ze kterého lze tisknout na všechny formáty od 100 x 148 mm až po A3+ (malé formáty jsou podporovány jen pro některá média, typicky pro Premium Glossy Photo Paper); maximální potisknutelný formát činí 329 x 483 mm. Ve všech formátech až do A3+ je možné v driveru nastavit bezokrajový tisk.

 


Epson Stylus Photo R1800 – celkový pohled

 

Navíc lze pracovat s papírem v rolích, zavedeným přes zadní dráhu, ze které je dále podporován tisk na listy vyšších gramáží. Jak je u tiskáren této kategorie zvykem, k dispozici je i manuální slot pro potisk CD/DVD disků.

Tiskárna je podporována v operačních systémech Windows 98/ME/2000/XP i Mac OS 9.1 a vyšší/Mac OS X 10.2 a vyšší. K počítači lze tiskárnu připojit přes rychlé rozhraní USB 2.0 nebo přes FireWire. Komplet bez náplní a adaptéru pro role papíru váží necelých 12 kg, půdorysně zabere ve složeném stavu zhruba 61 cm (šířka) x 31 cm (hloubka), při tisku je ale třeba počítat s vysunutím výstupní dráhy, což si při plném rozložení vyžádá dalších asi 42 cm hloubky; výška ve složeném stavu/při tisku činí 22/45 cm.

 

Epson SP R1800 v praktickém testu

Tiskárna není žádný drobeček (viz rozměry), díky dobře navrženému designu ovšem vizuálně působí elegantně a lehce. S váhou kolem 12 kg ocení uživatel při vybalování chytrou pomůcku – tiskárna je místo běžného „pytle“ uvnitř krabice zabalena ve velké a pevné igelitové tašce s uchy, a díky tomu je její vyjmutí z obalu a přenášení skutečně velmi snadné. Následná kompletace je triviální, i bez návodu zabere jen minuty. Netradičně je řešena výstupní dráha. V klidovém stavu je složena (nikoliv pouze zasunuta) uvnitř tiskárny, po uvolnění sama automaticky vyjíždí ven z tiskárny a rozkládá se do pracovní polohy.

Kartridže s inkousty jsou umístěny v pravé části tiskárny pod odklopným víkem. Jejich založení i případná výměna je jednoduchá a rychlá (zásobníky stačí vmáčknout do příslušného lůžka). Tiskárna používá samostatné, nicméně menší zásobníky (typické pro nižší modely Epson) s barvou, které podle firemních údajů vystačí na asi 440 stránek A4 při 5% pokrytí. Přesná spotřeba je jako vždy podstatně závislá na typu obrázku a zastoupení jednotlivých barev v něm, stejně jako na zvoleném kvalitativním módu, proto se obvykle významně liší i zkušenosti uživatelů v praxi; lze přirozeně očekávat, že ekonomika provozu bude opět horší než u velkoformátových modelů Epson.

Instalace tiskárny je rychlá a bezproblémová. Kromě driverů je s tiskárnou dodáván i další software pro práci s fotografiemi, jejich třídění a úpravy (Epson Creativity ­Suite, zahrnující Epson Print CD, Epson RAW Print, Epson Easy Photo Print a další), které ovšem pokrývají spíše oblast amatérského použití. Standardně dodávané drivery podporují práci s ICC profily, včetně profilů generovaných uživatelem pomocí aplikací třetích výrobců. Redakční test ukázal, že pro velmi dobrou střední kvalitu vystačí uživatel i s dodanými generickými profily (máme přirozeně na mysli jen tisk na kvalitní firemní papíry); se speciálně generovaným profilem (MonacoProfiler, DTP 70) jsme dosáhli skutečně výborných výsledků, a to bez nutnosti profil podrobně ladit. Znovu opakujeme, že šlo o profil pro kvalitní Premium Semi­gloss Photo Paper, profily pro obecné papíry by zřejmě vykázaly větší či menší problémy a bez oprav bychom se asi neobešli.

 


Detail zásobníků s inkousty UltraChrome Hi-Gloss

 

Výtisky za použití redakčního profilu vykazovaly vynikající barevnost a velmi dobré prokreslení detailů ve světlech i ve stínech, gamut tiskárny lze nejlépe posoudit z přiložených obrázků. Velmi příznivě hodnotíme reprodukci šedých, kde jsme dosáhli vizuálně velmi příjemného podání neutrálních odstínů bez barevných posunů, a to rovněž bez jakéhokoliv dalšího dolaďování. V této souvislosti se lze jen těšit na test tiskárny Epson Stylus Pro 4800, která nejen tiskne inkousty nové generace UltraChrome K3, ale navíc je podle dokumentace dodávána včetně podstatně inovovaných driverů, kde je mimo jiné implementováno podrobné rozhraní pro špičkový černobílý tisk a možnost rozšířené práce s ICC profily, díky čemuž by měly výsledky této tiskárny výtisky z SP R1800 viditelně překonávat; to samé lze zřejmě říci i o tiskárně Epson Stylus Photo R2400, která jako nejnižší vstupní model formátu A3+ sdílí s profesionálními velkoformátovými tiskárnami Epson sadu inkoustů UltraChrome K3 i nové pokročilé drivery – dá se očekávat, že kde nebude uživatel příliš omezen pořizovací cenou, sáhne pro profesionální účely právě po SP R2400. Podrobný test tiskárny Epson Stylus Pro 4800 se objeví v některém z následujících čísle Světa tisku.

Epson Stylus Photo R1800 je špičková fotografická tiskárna s brilantním tiskovým výstupem a širokým gamutem, kromě přesvědčivé tiskové kvality uživatelé ocení i bezproblémově pracující drivery. Tiskárna je výrobcem určena pro poloprofesionální segment, v němž jistě dosáhne úspěchu. Kvalitou tisku vyhoví i širšímu profesionálnímu nasazení, pro tisk větších objemů bude ale vhodnější, zejména kvůli malým zásobníkům, poohlédnout se po některém vyšším modelu.

 

Pro Svět tisku připravil Kamil Třešňák

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 6 / 2005.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Canon N1000/N2000 - rychlá novinka nejen do kanceláří (2. 12. 2003 - Kamil Třešňák)
× Remote Proofing s HP Designjet 50ps (6. 12. 2003 - Kamil Třešňák)
× Xanté CL30 - výkonná barevná tiskárna (6. 2. 2004 - Kamil Třešňák)
× HP Designjet 30/130 – a new generation of graphic printers (16. 5. 2004 - Kamil Třešňák)
× Hewlett-Packard Deskjet 9670 (3. 6. 2004 - Daniel Březina)
× Zařízení Pixma - novinky v nabídce společnosti Canon (12. 9. 2004 - Kamil Třešňák)
× Epson Stylus Pro 4000 - nová profesionální tiskárna formátu A2 (7. 10. 2004 - Kamil Třešňák)
× Fototiskárna HP Photosmart 8450 (3. 12. 2004 - Roman Křivánek)
× RISO HC5000 - čtyřbarvová ink-jetová tiskárna (4. 2. 2005 - Ivan Doležal)
× Hahnemühle Digital FineArt - speciální papíry pro ink-jetový tisk (19. 2. 2005 - Kamil Třešňák)
× HP Designjet 90 - Goliáš mezi tiskárnami (25. 5. 2005 - Roman Křivánek)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.