Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...


Wacom Graphire Bluetooth
Roman Křivánek - Svět tisku

Se zajímavou novinkou v oblasti tabletů přišla v nedávné době společnost Wacom. Ta totiž představila nový model, disponující bezdrátovým připojením prostřednictvím technologie Bluetooth.

Již při vybalení modelu Graphire Bluetooth z krabice si uživatel všimne jeho „nepodobnosti“ s jakýmkoliv jiným modelem Graphire – a to jak s verzí Graphire 1, tak i s verzemi Graphire 2 či 3. Graphire Bluetooth dostal mírně odlišný vzhled – snad pro jeho snadnou identifikovatelnost – a místo fialového designu verzí Graphire 3 se svým vzhledem přibližuje profesionálnímu modelu Intuos 3. Aktivní plocha tabletu má rozměry přibližně formátu A5 (208,8 x 115 mm) s tím, že celková velikost je 280 x 257 mm. Okolo aktivní plochy je tedy dostatek místa na opření ruky. Co se technické specifikace týká, má Graphire Bluetooth zcela totožné parametry jako ostatní modely Graphire, tedy rozlišení 2 032 lpi s 512 stupni přítlaku a garantovanou výškou čtení 5 mm. Nicméně pero reaguje již ve vzdálenosti kolem 1 cm. Pro pohodlnější obkreslování dostal tablet „do vínku“ odklápěcí průhledný rámeček, který se narozdíl od ostatních modelů Graphire velice pohodlně uvolňuje pomocí dvou zámků na bočních okrajích tabletu. Na horním okraji jsou umístěna dvě programovatelná tlačítka, jimž je možné přiřadit prakticky libovolný příkaz z menu nebo také vlastní klávesovou zkratku. Pero samotné lze zasunou přímo do tabletu nebo postavit do malého stojánku, který je v krabici přibalený.

 

 

Samotný tablet má na spodní straně prostor pro Li-Ion akumulátor, takže je celá deska mírně zvednutá nad plochu stolu. To ale rozhodně není nepříjemné, dokonce jsme nabyli dojmu, že se s tabletem pracuje lépe než s vyšším modelem Intuos 3. Tento akumulátor podle údajů výrobce dokáže pracovat nepřetržitě až 25 hodin, nicméně my jsme se na tuto hodnotu nedostali a tablet se vybil přibližně po 18 hodinách. Tento fakt ale můžeme částečně připočíst ještě ne zcela plné kapacitě baterie a také poměrně intenzivnímu používání. Jak je již u firmy Wacom obvyklé, i v případě tabletu Graphire Bluetooth je přibalena rovněž bezdrátová myš.

 

Připojení k počítači

Hlavním přínosem tabletu Graphire Bluetooth je jeho propojení s počítačem. Zpočátku jsme měli obavy o kompatibilitu, protože s rozhraním Bluetooth bývají často problémy, ale opak byl pravdou. Tablet se po krátkém vyhledávání zcela korektně nainstaloval. Pohyb a zobrazení kurzoru je při běžné práci s perem (u stolu nebo v jeho těsné blízkosti) plynulý a zcela přirozený. Vzdálenost od vysílače Bluetooth se může pohybovat až do 30 metrů, ale přibližně od 8 metrů se začalo projevovat nepatrné zpoždění reakce pohybu pera; na tuto vzdálenost se však upřímně řečeno častěji dostane asi jen málokdo.

 

Pro jaké aplikace?

Sami jsme se zamýšleli nad otázkou, kde vlastně znamená bezdrátové připojení skutečnou výhodu. Při klasické práci „na stole“ je chybějící kabel příjemnou změnou, ale vzhledem k tomu, že většinou má uživatel položený tablet přímo na desce stolu, nebude pro něj bezdrátové připojení tak velkou výhodou. A jen těžko si umíme představit, že by někdo seděl několik metrů od svého – byť dvaadvacetipalcového – monitoru. Nový model ale zcela jistě nalezne uplatnění v prezentačních místnostech. Tam poskytuje Bluetooth rozhraní skutečnou volnost a prezentující může v poklidu procházet po celé místnosti, aniž by ztratil kontakt s ovládáním počítače. A ještě jsme zkusili jednu věc, která nás doslova uchvátila. Místo prezentace jsme otevřeli přiložený kreslící program Corel Painter Essential 2 a začali jsme malovat na ploše cca 3 x 4 metry. Práce na prezentačním plátně v tomto rozměru je opravdu fascinující.

 

Celkové zhodnocení

Tablet Wacom Graphire Bluetooth je dalším velkým průkopníkem a je jen otázkou času, kdy se tato technologie přenese i do profi modelů Intuos. Relativně nízká hmotnost (850 g včetně baterie) umožní pohodlnou práci „na dálku“, aniž by se uživatel unavil. A celková jednoduchost instalace a práce s tabletem jeho případný nákup jen podpoří. Jen jednu maličkou výtku bychom si asi dovolili. K tabletu totiž není připojeno žádné zařízení pro Bluetooth určené těm, kdo ve svém notebooku nebo počítači toto rozhraní nemají. Nebylo by asi na škodu přidávat do krabice alespoň jednoduchý Bluetooth USB. Cena tabletu totiž není zcela nízká (jen těsně pod osm tisíc Kč), a když už někdo investuje takovou částku, měl by mít možnost začít okamžitě pracovat. Ale jinak nezbývá než konstatovat, že budoucnost je prostě modrá.

 

Roman Křivánek

 

Článek vyšel v časopise Svět tisku 6 / 2005.


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní články

× Wacom Graphire 3 - jako tužkou po papíře… (16. 2. 2004 - Roman Křivánek)
× Wacom Intuos 3 - citlivější kreslení (4. 3. 2005 - Roman Křivánek)


Vytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.