Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...

Nové laminovací stroje od Komfi
Patrik Thoma - Svět tisku // prosinec 2002
Laminování je jednou z nejčastěji používaných povrchových úprav tiskovin. Jeho předností je především vysoká povrchová ochrana laminované tiskoviny, a tak není divu, že v naprosté většině případů, kdy jsou požadovány vysoké nároky na ochranu povrchu tiskoviny, se prosazují právě laminace. Jednou z firem, jenž se etabluje na trhu s laminátory na českém trhu, je i lanškrounská firma Komfi, která do této oblasti pronikla teprve před deseti lety a ve spolupráci s firmou GBC tehdy vyrobila první termolaminátor Orbit. Ten byl posléze nahrazen dalšími laminátory Delta a Delta Plus pracujícími ve formátové řadě B2.

Vývoj je pro udržení stávajících a expanzi na nové trhy důležitý, a proto se také v Komfi rozhodli pro rozšíření své produktové řady. Letos na podzim jsme proto mohli zaznamenat uvedení hned tří nových laminátorů, resp. dvou zcela nových modelů a jedné velmi zajímavé modifikace již stávajícího laminovacího stroje Delta Plus. Kdo by si myslel, že jde u nových strojů pouze o rozšíření z formátu B2 na další formáty, nebude mít tak docela pravdu. První zcela nový laminátor, označovaný jako Junior, je totiž stejně jako Delta Plus určen pro maximální formát B2. Jak již samotný název naznačuje, jde o zařízení, které je spíše je určeno pro tiskárny s malou produkcí laminace. Zařízení je navíc zkonstruováno tak, aby byla pro potencionální zákazníky zajímavá především cena.
A jak vlastně nový Junior pracuje? Základním konstrukčním prvkem je laminovací jednotka, která vychází z již osvědčeného principu Delty s vyhřívaným horním kovovým válcem a spodním pryžovým válcem, na němž se nastavuje přítlak. Použití tohoto principu dává Junioru velmi dobré parametry laminace, čímž je kvalitativně naprosto srovnatelný s ostatními modely společnosti Komfi.


Nový laminátor Junior s manuálním nakládáním je určen pro podniky s menší produkcí laminace. V popředí je vidět hydraulická pumpa pro manuální nastavování tlaku

Jak jsme již uvedli, je Junior zařízením, které má být investičně velmi zajímavé. To s sebou přináší pochopitelně i jistá omezení komfortu ovládání, který známe u větších modelů. Jde především o nakládání archů, které je u Junioru zajišťováno manuálně. Stroj je vybaven nakládacím stolem s pásy, na něž jsou obsluhou postupně nakládány jednotlivé archy tak, aby na sebe jejich hrany bezprostředně navazovaly, což napomáhá tomu, aby nedošlo ke znečištění válců lepidlem z lamina. Správné naložení archů je hlídáno senzorem; nakládat je možné materiály v plošných hmotnostech od 115 do 350 g/m2. Také ovládání tlaku potřebného při laminování je poněkud odlišné od předchozích modelů. Junior je totiž vybaven po levé straně nakládacího stolu malou ruční hydraulickou pumpičkou, pomocí níž lze velmi snadno nastavovat tlak v rozmezí 0 až 250 barů.


Detailní pohled na systém tanečnic, zajišťující konstantní napnutí pásu zalaminovaných archů

Zadávání ostatních pracovních nastavení je zajištěno z malého digitálního panelu umístěného na levé straně laminovacího stroje. Zde se pak nastavuje především teplota laminovacího válce a zobrazuje se také rychlost, regulovatelná až do maxima deseti metrů za minutu. Na displeji je pak uváděn i počet polaminovaných archů. Vedle displeje jsou umístěny další ovládací prvky pro spuštění a zastavení stroje, pomalý chod sloužící například k zavádění nové fólie, a také regulátor rychlosti.
Před samotným započetím laminace je pak třeba nastavit ještě trhací zařízení, pracující na principu dvou válců o rozdílné obvodové rychlosti. Na dlouhém vykládacím stole je druhý válec umístěn na lyžinách, na nichž se posouvá podle velikosti laminovaného archu. Při samotné činnosti stroje pak díky vyšší obvodové rychlosti tohoto válce dochází k odtržení jednotlivých archů, které jsou transportními pásy dopraveny do šikmého vykladače. Zajímavé je také to, že celé zařízení je uzpůsobeno k pohonu pomocí jednofázových motorů, což umožňuje připojení do běžné sítě 220 V. Požadovaný příkon laminovacího stroje je pak 2,5 kW.
Své nové modifikace se dočkalo rovněž druhé zařízení pracující ve formátu B2 - Delta Plus. Ta byla již před rokem poprvé zapojena do linky spolu s rastrovacím zařízením a stohovým vykladačem (podrobněji jsme o tomto zařízení informovali v ST č. 2/2002). Tehdy šlo však o spojení, kdy za klasickým laminovacím strojem byly umístěny další moduly linky, což znamenalo další zpracování již natrhaných archů.


Detailní pohled na trhací zařízení laminátoru Junior, pracující na principu válců s rozdílnou obvodovou rychlostí

Na základě poptávky od zákazníků však tentokrát Komfi svoji linku Delta Plus vylepšilo tak, že archy jsou dále zpracovávány v nekonečném, ještě nenatrhaném pásu archů, a ty jsou následně odděleny až těsně před vykládáním. Tato nová linka dostala jméno Delta In-line. První velkou změnu můžeme pozorovat již u samotného nakladače, který je vybaven novou nakládací hlavou Adast a také zvětšeným formátem oproti Deltě Plus na 64 x 74 cm z 52 x 74 cm. Také zde je v nakladači umístěno snímací zařízení, jež detekuje správné nastavení šupiny laminovaných archů. Při chybějícím archu pak dokáže okamžitě zastavit celou linku tak, aby nedošlo k natavení lepidla na válce. Samozřejmostí je i kontrola horní hrany stohu zabraňující poškození zařízení při zvedání stohu.


Modernizovaná linka Delta In-line se zvětšeným formátem na 64 x 74 cm

Se změnou se pak můžeme setkat ihned za laminovací sekcí. Zde totiž není známá trhačka jako u základního modelu Delty Plus, ale celý pás se zalaminovanými archy je veden rovnou do rastrovacího modulu. Vzhledem k tomu, že obvodové rychlosti nejsou vzhledem k jiným rozměrům válců stejné, je tento problém řešen pomocí tzv. tanečnic - soustavy tyčí, jež udržují rovnoměrné napnutí zalaminovaného pásu. Po průchodu rastrovací jednotkou jsou tanečnice umístěny také před posledním modulem - trhačkou s vykladačem. Rovnoměrné napnutí je zajištěno i ve chvíli, kdy se stroj zastaví. Z tohoto důvodu jsou tanečnice vybaveny brzdou, aby nedošlo k vytažení pásu z ostatních částí stroje. Při opětovném rozjetí stroje se ihned po jeho spuštění tanečnice odbrzdí a celý výrobní proces může pokračovat bez vzniku makulatury. Nová linka je vybavena také modernizovanými řídicími pulty s možností zastavení nebo ovládání rychlosti z každého modulu. V případě potřeby lze jednotlivé moduly vyřadit z linky velmi snadno, pouze stačí jednoduše rozpojit jednotlivé konektory mezi moduly. Podobně jako Delta Plus, také Delta In-line disponuje maximální provozní rychlostí 35 metrů za minutu.

Světovou premiéru si koncem listopadu odbyl rovněž poslední přírůstek v oblasti laminovacích strojů firmy Komfi. Tím je stroj nazvaný Omega, který jako první pracuje v jiném formátu, než je B2. Nová moderní Omega totiž umožňuje laminaci v maximálním formátu 110 x 82 cm, minimální formát je pak 35 x 30 cm. Velmi zajímavá je také vysoká produkční rychlost 50 metrů za minutu. Omega vychází z již osvědčené konstrukce termolaminátorů, ale oproti nim disponuje celou řadou zajímavých a moderních řešení. Na první pohled jistě zaujme zcela nový panel ovládání s dotykovou obrazovkou a také speciálním joystickem, který velmi ulehčuje úplné ovládání hlavních funkcí stroje. Kvůli velkému formátu jsou všechna manuální nastavení, jako je například seřízení trhačky, umístěna pouze na ovládací stranu stroje. Největší novinky pak najdeme především pod kryty stroje.


Zcela nový laminátor Omega umožňuje zpracování archů až do maximálního formátu 110 x 82 cm

Omega je totiž vybavena zcela novými motory a dalšími ovládacími prvky. Variátory, jimiž byly doposud vybaveny laminovací stroje, byly například nahrazeny servopohony, zajišťujícími daleko přesnější ovládání celého stroje. Také zde je instalována savková nakládací hlava, kterou známe například z tiskových strojů. Šupina archů je přesně kontrolována sondou, jež v případě problémů dokáže zastavit stroj i z plné rychlosti bez toho, aby došlo ke kontaktu lepidla s laminovacími válci. Za laminovacím modulem je umístěna standardní trhačka, známá z předcházejících modelů Delta. Celé zařízení je zakončeno kompaktním vykladačem. Nová Omega je určena především pro provozy s velkými objemy laminovaných prací.

Junior
Maximální konstrukční rychlost 10 m/min.
Maximální šíře 52 cm
Rozsah laminovaných materiálů 115-350 g/m2
Rozměry (délka x šířka x výška) 146 x 110 x 82 cm
Typ laminovací fólie PP, PE, PA
Požadovaný výkon 2,5 kW
Omega
Maximální konstrukční rychlost 50 m/min.
Maximální formát archu 35 x 30 cm
Maximální formát archu 82 x 110 cm
Rozsah laminovaných materiálů 115-350 g/m2
Rozměry (délka x šířka x výška) 297 x 177 x 143 cm
Typ laminovací fólie PP, PE, PA
Požadovaný výkon 26,8 kW

Pro Svět tisku připravil Patrik Thoma


Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2018
Téma čísla:
Vybrané polygrafické profese
FESPA 2018
Aplikace správy barev ProductionApp
Speedmaster XL 75 Anicolor 2
Barbieri Spektro LFP qb
Reklama Polygraf 2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. 8. 2018
Labelexpo Americas 2018
Chicago, 25.–27.9.2018
www.labelexpo-americas.com

30. 7. 2018
FachPack 2018
Evropský veletrh
obalů, procesů a technologií
Norimberk, 25.–27.9.2018
www.fachpack.de/en

1. 5. 2018
Reklama Polygraf 2018
25. ročník mezinárodního veletrhu reklamy, polygrafie, obalů a inovativních technologií
Praha, 29.–31.5.2018
reklama-fair.cz

15. 2. 2018
EmbaxPrint
27.2. - 2.3. 2018
Mezinárodní veletrh obalů a tisku

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.