Svět tisku | Typo | Papír a celulóza | Další produkty | Tržiště | Adresáře a profily | Společnost | Zeptejte se...

Canon N1000/N2000 - rychlá novinka nejen do kanceláří
Kamil Třešňák - Svět tisku // prosinec 2002

Nové typy ink-jetových tiskáren Canon nabízejí kvalitní tisk ve vysokém rozlišení - a v tomto případě přidávají i velmi slušnou rychlost.

Tiskárny Canon N1000/N2000 jsou jedním z nejnovějších přírůstků do rodiny buble-jetových inkoustových tiskáren Canon. Výrobce obě tiskárny zařazuje do velmi široce pojatého kancelářského (obchodního) segmentu, čemuž odpovídá mimo jiné i například spektrum volitelného příslušenství. Že se tiskárny nesnaží protlačit primárně do grafického sektoru, ale ještě neznamená, že jej ignorují. Naopak, oba modely bude možné velmi dobře použít i pro tyto účely, nejlépe samozřejmě s kvalitním RIPem v zádech - podporu tiskárny nabízejí mimo jiné i nové verze RIPů Best.

Technický pohled
Zajímavým místem tiskárny jsou tiskové hlavy, zvláště pro svou poměrně nezvyklou šířku. Celý palec široká hlava obsahuje buď 640 trysek, to v případě hlavy pro černý inkoust, nebo 1 280 trysek v případě hlav pro barevné inkousty. To znamená, že fyzické rozlišení hlav dosahuje 600 dpi (černý inkoust) a 1 200 dpi (barevné inkousty). Tiskárna kromě standardního rozlišení pracuje ještě v high-quality módu, kdy je horizontální rozlišení zdvojnásobeno. Děje se tak prostřednictvím polovičního posuvu, díky čemuž hlavy umisťují kapky v poloviční rozteči, a dosahují tak rozlišení 1 200 x 600 dpi pro černou barvu a 2 400 x 1 200 dpi pro barevné inkousty. Tiskové hlavy generují v tomto případě mikrokapky o objemu 4 pl (to je velmi nízká hodnota). Rozlišení je voleno automaticky, podle aktuálně vybraného média (jde ovšem o chování závislé na software).
Hlavy jsou umístěny na samostatném vozíku (a podle varování výrobce hrozí i jenom dotykem v oblasti trysek jejich zničení). Inkoust je ze zásobníků, umístěných na boku tiskárny, do hlav dopravován soustavou trubiček. To se projevuje v trochu složitějším zapínání a vypínání (myšleno na delší dobu, případně v souvisloti s významnějším transportem), kdy je třeba nechat tiskárnu, aby postupně naplnila hadičky inkoustem, resp. při odstavení tiskárny aby inkoust z hadiček vypustila (do integrovaného absorbéru). Obě operace je nutné aktivovat z menu čelního panelu, a zaberou zhruba 5-8 minut. Naštěstí je není nutné provádět při běžném vypínání a zapínání tiskárny.

Výkon a vybavení
Tiskárny Canon N1000/N2000 jsou výrobcem prezentovány jako výkonná tisková zařízení, určená zejména do prostřední s vyššími nároky na objem tisku, typyicky tedy jako kancelářské tiskárny pro pracovní skupiny. Odpovídá tomu i provední zásobníků na inkousty a média. Inkousty jsou řešeny jako samostatné nádržky s kapacitou 130 kubíků (černá) a 80 kubíků (pro každou barvu), což jsou objemy dostatečné pro produkční barevný tisk. Slušnou kapacitu nabízejí i zásobníky na média. Ve standardním provedení obsahuje tiskárna zásobník na 250 listů papíru a ruční podavač, do něhož lze umístit 10 listů. Typ N1000, pracujcí ve formátu A4, lze doplnit o druhý zásobník na 500 listů, typ N2000 (pro formát A3+) pojme ve volitelném přídavném zásobníku 250 listů.

Vysoké rychlosti tisku jsou umožněny zejména díky širokým hlavám a obousměrnému tisku. Podle firemních údajů dosahuje tiskárna rychlosti 20 monochromatických textových stran A4 za minutu. Rychlost barevného tisku se pohybuje od 4 stran A4 za minutu (složité motivy, vykrývající většinu stránky) až do 18 stran A4 za minutu (jednodušší kombinace typu text a logo).

Tiskárny jsou koncipovány pro vysoké objemy tisku a s ohledem na minimální provozní údržbu. V číslech to znamená, že předpokládaný objem tisku činí 7 500 stránek A4 za měsíc (standardní 5% pokrytí stránky v černé
i v každé z barev).
Rozměrově celkem kompaktní tiskárna je vybavena rozhraními 10/100 Base-TX, USB 1.1 a IEEE1284. Pokud jde o použití v grafice, tiskárny bude velmi pravděpodobně podporovat řada externích RIPů; ve standardní dodávce jsou ovšem pouze ovladače a utility pro správu tiskárny. V redakci jsme N2000 testovali ve spojení s Apple G3. Připojení přes USB, instalace i provoz se obešly bez problémů.
Standardní ovladače umožňují nastavit základní parametry (způsob tisku, typ papíru), většina předvoleb je ale spolu navzájem provázána a menu tak nedává uživateli příliš svobody (software například nedovolí vybrat kombinaci lepšího papíru a jednoduchého tiskového módu). Další nepříjemné omezení spočívá v tom, že standardní software nepodporuje tisk v CMYK. Při dodržení všech podmínek ovšem tiskárna dosahuje velmi kvalitního tisku.

Pro Svět tisku připravil Kamil Třešňák

Reakce na článekPoslat reakci na článek

Relevantní článkyVytisknout stránku

2017
Téma čísla:
KBA posouvá technologické hranice
Miyakoshi MLP-H
Koncept Push-to-Stop Heidelberg
EDP Awards pro Xerox RIALTO 900
Nová technologie Canon UVgel a tiskárna Océ Colorado 1640
KBA RotaJET řady L a VL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10. 9. 2017
LABELEXPO EUROPE 2017
25.-28. září 2017, Brusel
9 hal, 650 vystavovatelů

29. 8. 2017
Tiskaři v Německu
Německá odborná asociace tiskařů a médií Bundesverband Druck und Medien (bvdm) zveřejnila statistické výsledky daného oboru za loňský rok. Celkový finanční obrat se zvýšil z 20,2 mld. EUR v roce 2015 na 21,1 mld. EUR, investice sledovaných společností dosáhly výše až 666 mil. EUR.
V oboru tisku a médií v Německu je evidováno 8 316 společností, ve kterých pracovalo 139 399 zaměstnanců.

8. 3. 2017
Moderní technologie v polygrafii
Katedra polygrafie a fotofyziky Univerzity Pardubice otevírá v roce 2017 XI. ročník licenčního studia.
Licenční studium je určeno pro další vzdělávání a rekvalifikaci pracovníků, kteří pracují v polygrafickém průmyslu.
Více informací ZDE.

14. 2. 2017
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Vypisuje veřejnou zakázku na dodavatele polygrafických služeb "Zajištění a dodávka tiskových, DTP a distribučních služeb pro publicitu ESI fondů".
Podrobné informace naleznete na profilu zadavatele (MMR):
nen.nipez.cz
systémové číslo: N006/17/V00000266

+++ archiv krátkých zpráv
Tisk levně - Kvalitní tisk levně

 
Vyplňte e-mail do pole a odešlete.
E-mailové zprávy budete dostávat max. 5x týdně ...
Společnost | Kontakty | Předplatné | Archivy
© 2004 - Svět tisku - Veškeré obsahy podléhají autorskému zákonu. Kopírování či jiné použití zde uveřejněných částí pouze se souhlasem spol. Svět tisku
Generuje redakční systém Buxus společnosti ui42.
Designed by BlueCube.cz.